Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.03.2017

Tej książki nie da się przedawkować!

Wyobraźcie sobie politolożkę z fotograficzną pamięcią i roztargnioną copywriterkę, które pewnego dnia składają wypowiedzenie z pracy, by założyć blog o jedzeniu i zdrowiu. Następnie dodajcie do nich 87-letniego profesora, czworo małych łobuzów wypluwających wszystko, co dostaną do jedzenia, i pół miliona czytelników w pierwszym roku działania bloga. To właśnie Food Pharmacy.

Lina Nertby Aurell i Mia Clase kilka lat temu zaczęły się interesować tym, jak wpływ na ich samopoczucie ma jedzenie. Gdy urodziły się ich dzieci, jeszcze bardziej zaczęły zgłębiać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Były zdezorientowane ogromem danyc h i często sprzecznych informacji. Postanowiły założyć blog, by uporządkować te informacje. Prof. Stieg Bengmark z Uniwersytetu w Lund, który poświęcił swoje życie badaniom na temat uzyskania optymalnej flory jelitowej, uchylił im drzwi do świata wiedzy na temat roli, jaką w funkcjonowaniu naszego organizmu odgrywają bakterie znajdujące się w jelitach. Flora jelitowa mocno wpływa na to, jak się czujemy. Naukowcy tłumaczą, że składa się ona z bakterii dobrych i złych, które mogą przyczyniać się do przewlekłego zapalenia, a taki stan może wywoływać choroby.

W swojej książce autorki piszą o składnikach i potrawach, które mają dobry wpływ na naszą flore bakteryjną, podają przepisy, które sprawią, że organizm zaczyna funkcjonować prawidłowo, a stany zapalne zostaną wyeliminowane.

A oto pięć słodkich wskazówek dla flory jelitowej

1. Zacznij od wyeliminowania kolorowych słodzonych napojów. To przykre, ale cukier w płynnej postaci jest najgorszy.
2. Lubisz piec? Świetnie! W takim razie możesz zacząć eksperymentować z przepisami. Wypróbuj dla zabawy jakiś bez białego cukru. Co ty na to?
3. Zamroź zielone banany, a zawsze będziesz mógł przyrządzić domowe lody w trzy minuty.
4. Zamroź ekologiczne winogrona, a będziesz mieć na wyciągnięcie ręki kolejny lodowy przysmak.
5. Masz ochotę na sałatkę owocową? Postaw na jagody i dowolny kwaśny owoc (na przykład grejpfrut), dopraw je cynamonem, kardamonem, kakao i innymi przeciwzapalnymi smakołykami.
Gotowe!

Wypróbujcie także przepis na shot z kurkumą, pieprzem i cynamonem, spaghetti z sosem bolońskim bez spaghetti i sosu bolońskiego oraz pieczonego dorsza w likopenowym sosie pomidorowym!

 

Opowieść o jelitach i dobrych bakteriach zalecana wszystkim, którzy chcą trafić przez żołądek do... zdrowego życia. Tej książki nie da się przedawkować!

Cześć! Jesteśmy Lina i Mia. Książka „Food Pharmacy” to efekt naszych długich obserwacji związku odżywiania ze stanem zdrowia. Jako fanatyczki żywieniowe postanowiłyśmy wgryźć się w ten temat i z nieocenioną pomocą profesora medycyny Stiga Bengmarka zaczęłyśmy prowadzić bloga o diecie przeciwzapalnej. Przetestowałyśmy na sobie różne sposoby odżywiania, a potem napisałyśmy tę książkę, aby podzielić się z Wami zdobytą wiedzą.

Czy słyszeliście, że za odporność organizmu w 80% odpowiada jelito grube? Czy wiecie, co jeść, aby uniknąć stanów zapalnych? Czy domyślacie się, co jest przyczyną większości dolegliwości?
„Food Pharmacy” rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości.
Oto sycąca porcja wiedzy doprawiona dobrym humorem. Ta książka to recepta na doskonałe samopoczucie!

Uwaga! Skutki uboczne występujące po przeczytaniu naszej książki:
• nowe spojrzenie na jedzenie (podniebienie Ci podziękuje),
• mnóstwo energii (także w poniedziałkowe poranki),
• zadowolone bakterie jelitowe (zaufaj nam, chcesz, żeby były szczęśliwe),
• zdrowa flora jelitowa (czyli lepszy komfort życia),
• umiarkowany poziom cukru we krwi (bez utraty uroku osobistego),
• lepszy gust muzyczny*.

* Tego ostatniego nie potrafimy do końca wyjaśnić, ale pozostałe rezultaty zawdzięczamy kuchni przeciwzapalnej.