Nowa książka Olgi Drendy i Bartłomieja Dobroczyńskiego
Już wkrótce premiera trzeciej książki z serii wydawniczej miesięcznika „Znak", zainspirowana rozmowami Olgi Drendy i Bartłomieja Dobroczyńskiego w ramach publikowanego na łamach miesięcznika cyklu Mąciciele o dwóch głowach.
Olga Drenda, etnolożka i antropolożka kultury, autorka bestsellerowej Duchologii i Bartłomiej Dobroczyński, psycholog i historyk psychoanalizy, drażnią, prowokują, pozbawiają złudzeń, ale także inspirują do zaglądania pod podszewkę rzeczywistości. Pokazują, że chaos codzienności nie jest zły, jeśli wiemy, jak nad nim zapanować.
Świat jest bowiem tak bardzo skomplikowany, że większość ludzi się w nim gubi. Ta książka to jednak raczej antyporadnik niż poradnik - bo nie wierzę, że potrafimy znaleźć właściwe rozwiązanie czegokolwiek, ale ufam, że przynajmniej potrafimy zasiać ziarno wątpliwości w różne proponowane wizje i rozwiązania na tyle, żeby skłonić do samodzielnego myślenia. A może ktoś dzięki temu przestanie lubić niektóre wszechobecne narracje, które są narracjami tyleż pociągającymi, co destruktywnymi. To jest dla mnie bardzo ważne także dlatego, że Polska jest krajem stanowczo nadmiernie zideologizowanym. Za dużo światopoglądów, przekonań, uczuć religijnych, za mało zdrowego rozsądku, empatii i intelektu. No i niemal zupełny brak dystansu i ironii.
- Bartłomiej Dobroczyński
Ja także uważam, że nie jesteśmy od tego, żeby dawać jakieś odpowiedzi, ale jednak mózg jest od myślenia i szkoda byłoby go nie używać, więc chciałabym, żebyśmy do tego zachęcali. Ja sama podczas naszych rozmów dużo się dowiedziałam i sobie uporządkowałam, odkryłam sprawy, nad którymi nie zastanawiałam się wcześniej. Myślę, że skoro dzieje się to u mnie, to równie dobrze może się stać u Jana Kowalskiego. Może jest to fajne? Zresztą w ogóle jestem zdania, że należy traktować czynności intelektualne tak jak wszystkie inne zainteresowania, jak jedzenie kebabów na przykład albo picie piwa - że jest to coś, do czego każdy jest zdolny.
- Olga Drenda
Czy wiecie, jak działają świat, popkultura, media i relacje międzyludzkie? Uważacie, że wystarczy znać parę prostych zasad, żeby sprawnie poruszać się w rzeczywistości?
Ta książka udowadania, że się mylicie.
Olga Drenda, etnolożka i antropolożka kultury, oraz Bartłomiej Dobroczyński, psycholog i historyk psychoanalizy, pokazują, że żyjemy w świecie pozbawionym punktów odniesienia, wydani na pastwę sił, z których istnienia nie do końca zdajemy sobie sprawę. Drażnią, prowokują, pozbawiają złudzeń, ale także inspirują do zaglądania pod podszewkę rzeczywistości.
A jeśli czujecie się zagubieni i przestraszeni współczesnym światem, to także pozycja dla was. Dowodzi, że nie jesteście sami, odsłania źródła waszych lęków i pokazuje, że pewne zjawiska i mechanizmy, choć wydają się nowe, są stare jak świat.
Książkę zainspirowały rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Mąciciele o dwóch głowach.