Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.07.2017

Przygoda jak z filmów o agencie 007

Zapnijcie pasy! O takiej przygodzie James Bond nawet nie marzył!

Dlaczego twórca postaci najsłynniejszego agenta specjalnego, Ian Fleming, napisał książkę dla dzieci?

Fleming karierę rozpoczął jako dziennikarz, a w czasie II wojny światowej pracował dla brytyjskiego wywiadu wojskowego.
Na początku 1964 roku pisarz przeszedł drugi zawał - w okresie rekonwalescencji przyjaciel podsunął mu „Wiewiórkę Orzeszko" Beatrix Potter, by czymś go zająć, i zasugerował, żeby Fleming spisał historię, którą opowiadał kiedyś swojemu synowi - Casparowi.
Tworząc historię wystrzałowego samochodu, Fleming inspirował się swoim własnym autem, którym jeździł w Szwajcarii pod koniec lat 20., oraz samochodem wyścigowym hrabiego Louisa Zborowskiego - brytyjskiego konstruktora i kierowcy wyścigowego polskiego pochodzenia.

Hrabia Zborowski zbudował go w 1920 roku w swej posiadłości w pobliżu Canterbury. Nadwozie samochodu pochodziło z mercedesa sprzed pierwszej wojny światowej, który miał moc 75 koni mechanicznych. Wewnątrz zainstalowano sześciocylindrowy silnik lotniczy Maybacha w wersji wojskowej, stosowanej przez Niemców w zeppelinach. Cztery tłoki w cylindrach sprzęgnięte były z wyprowadzonymi na zewnątrz popychaczami i dźwigniami zaworowymi, sterowanymi za pomocą wałków rozrządu po każdej stronie skrzyni korbowej. Na końcu każdego z dwóch długich przewodów wlotowych zamocowano gaźniki firmy Zenith. Maszyna powleczona szarą stalową karoserią miała błyszczącą maskę długości ośmiu stóp i ważyła ponad pięć ton. W 1921 roku BANG BANG odniosła zwycięstwo na Brooklands, w wyścigu z przeszkodami na krótki dystans, rozwijając prędkość 101 mil na godzinę. W 1922 wygrała ponownie. W tym samym roku wyścigówka uległa jednak wypadkowi i książę już nigdy nie wystartował nią w żadnych zawodach.

Tak w skrócie można określić to, co spotkało samochód. Jednak w rzeczywistości BANG BANG z niewyjaśnionych przyczyn dostała nagle szału na torze wyścigowym i wraz z hrabią Zborowskim, który stracił panowanie nad kierownicą, na wstecznym biegu, z ogromną prędkością staranowała budkę sędziowską.

Opowieść o magicznym samochodzie ukazała się w 1964 roku, dwa miesiące po śmierci Fleminga, w dniu 12 urodzin jego syna. Książka nie przestaje zachwycać czytelników. Na jej kanwie powstały także niezwykle popularny film i widowisko sceniczne.

Piotr Metz z radiowej Trójki tak rekomenduje książkę: „To bardzo szczególna wersja naszego „Pana Samochodzika", którego bohater pretendował przecież do miana „polskiego Bonda" na długo przed porucznikiem Borewiczem. Dopiero teraz widać, jak uniwersalne pióro miał Fleming. „Bang Bang! Wystrzałowy samochód" to świetna wprawka przed etapem niewinnego „Doktora No" czy całkiem dorosłego już „Casino Royale"."

Ian Fleming

Bang Bang! Wystrzałowy samochód

Tłumaczenie: Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk

Jedyna powieść twórcy Jamesa Bonda dla całej rodziny

Twórca agenta 007 na chwilę przesiada się z astona martina do rodzinnego kabrioletu i zaprasza Was na przejażdżkę. Uwaga, będzie wybuchowo!

Gdy rodzice kupują stary samochód, bliźniaki Jemima i Jeremy nie mają wątpliwości, że ich tata przywróci życie zdezelowanej maszynie. W końcu jest prawdziwym odkrywcą i wynalazcą! Ale nawet on nie spodziewa się, jakie niezwykłe możliwości kryją się pod maską, ani dokąd pojazd zabierze nowych właścicieli. Wakacyjna wycieczka może się zakończyć w sklepie ze słodyczami, wśród zatopionych wraków albo… w kryjówce gangsterów.

Ian Fleming – dziennikarz i pracownik brytyjskiego wywiadu w czasie II wojny światowej, zasłynął jako autor powieści o Jamesie Bondzie. Zainspirowany legendarnym pojazdem wyścigowym, stworzył dla swojego syna opowieść o niezwykłym samochodzie. Bohaterowie tej historii wystąpili także w musicalu familijnym „Nasz cudowny samochodzik” według scenariusza Kena Hughesa i Roalda Dahla.