Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.08.2017

Hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść

Ostry a zarazem hipnotyzujący język. Silny, wytrzymały i nieustępliwy bohater. Porywająca i aktualna historia. Tym uderza debiutancka powieść 22-letniej Meksykanki Aury Xilonen. „Jankeski fajter" wzbudził już zachwyt w USA, Holandii, Włoszech, Francji i Niemczech. Czas najwyższy, by książka trafiła także w nasze ręce.

Wydaje się, że Liborio, Meksykanin nielegalnie przebywający w Stanach Zjednoczonych, nie ma perspektyw dobre na życie. W dzieciństwie opuszczony i niekochany, teraz ścigany przez urzędników za bezprawne przekroczenie granicy. Odkąd pamięta, musi walczyć o przetrwanie. Zdaje się, że nawet podjęcie pracy w księgarni nie jest w stanie poprawić jego sytuacji. A gdyby tego było mało, wplątuje się w bójkę w obronie platonicznej miłości, przez co zyskuje wrogów i sprowadza na siebie jeszcze więcej kłopotów. Ratuje go tylko to, że potrafi szybko biegać oraz wyprowadzać celne i mocne uderzenia.

„[...] no bo co w końcu ryzykuję, skoro niczego i tak nie mam". To motto przyjęte przez młodego imigranta determinuje całe jego życie. Daje mu siłę, by działać.

A czy dzięki niemu młody bohater zdoła przezwyciężyć pasmo niepowodzeń? Czy jego wola walki i nieustanne przeciwstawianie się napotykanym przeszkodom spowodują, że osiągnie sukces?

Aura Xilonen za pomocą niepowtarzalnego stylu, łączącego dramatyzm i humor, wciągnie was w tę historię tak, że nie będziecie się mogli oderwać. W końcu „Jankeski fajter" nie bez powodu został okrzyknięty jedną z najważniejszych i wartych uwagi powieści w XXI-wiecznej meksykańskiej literaturze. Nie wolno jej przegapić!

Aura Xilonen

Jankeski fajter

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Literacka petarda z Meksyku

W końcu martwy się urodziłem i niczego się nie boję.
Liborio – nielegalny meksykański imigrant w Stanach Zjednoczonych – nie ma nic. Żyje z dnia na dzień, pracując w podrzędnej księgarni. Jedyne, co umie, to szybko biegać i wyprowadzać piekielnie mocne ciosy. I z braku lepszego zajęcia – czyta.
Pewnego dnia miesza się w uliczną awanturę w obronie platonicznej miłości. Tak rozpoczyna się jego antyodyseja we wrogim mieście…
Jankeski fajter to literacka petarda: mocno zakręcony język, hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść – zabawna i dramatyczna zarazem. Jakby skrzyżowanie Doroty Masłowskiej z Eduardem Mendozą przenieść na pogranicze amerykańsko-meksykańskie.
AURA XILONEN (1995) przebojem wdarła się na literacką scenę. Za Jankeskiego fajtera zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015. Do tej pory prawa do jej debiutanckiej książki sprzedano w USA, Holandii, we Włoszech, Francji i w Niemczech. Studiuje na Uniwersytecie w Puebli (Meksyk), interesuje się reżyserią filmową.