Premiera „Jankeskiego fajtera" Aury Xilonen na Literackim Sopocie
Jej powieść, literacka petarda „Jankeski fajter" to, używając języka bohaterów, „very fakin nice" mocny debiut, który spowodował, że Xilonen wdarła się na literacką scenę. Za jej książkę - wybuchowy koktajl językowy, którego nie powstydziliby się ani Masłowska, ani Mendoza, zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015.
Spotkanie z Aurą Xilonen odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 19 w Państwowej Galerii Sztuki, plac Zdrojowy 2. A Magdalena Grzebałkowska, która poprowadzi rozmowę z autorką, o :Jankeskim fajterze" napisała tak: „To jest taki odlot, jakiego dawno nie czytałam, to literacki roller coaster. Bo czytasz tę książkę, człowieku, niby jak literaturę faktu - jest Meksyk, jest biedny osierocony chłopiec, jest ucieczka do Stanów - i trzymasz kciuki za to, jak sobie radzi w USA. Ale zaraz, zaraz, myślisz - to powieść. I to taka na sto fajerek, leją się po mordach ile wlezie, miłość wielka też jest i przygoda, i dobry bohater, i czarny charakter, i taki, co trochę go lubisz, a trochę cię wkurza. Ale najfajniejszy jest język, jakim posługuje się Xilonen. Ona jest meksykańską Masłowską - młoda i całkowicie bezczelna, nie boi się zaiwaniać po tym roller coasterze językowym - a wychodzi jej to świetnie. [...] A to, że będę prowadziła z Aurą spotkanie na Literackim Sopocie, to zbieg okoliczności. Ale już się cieszę."
Serdecznie zapraszamy!
Literacka petarda z Meksyku
W końcu martwy się urodziłem i niczego się nie boję.
Liborio – nielegalny meksykański imigrant w Stanach Zjednoczonych – nie ma nic. Żyje z dnia na dzień, pracując w podrzędnej księgarni. Jedyne, co umie, to szybko biegać i wyprowadzać piekielnie mocne ciosy. I z braku lepszego zajęcia – czyta.
Pewnego dnia miesza się w uliczną awanturę w obronie platonicznej miłości. Tak rozpoczyna się jego antyodyseja we wrogim mieście…
Jankeski fajter to literacka petarda: mocno zakręcony język, hipnotyzująca i bardzo współczesna powieść – zabawna i dramatyczna zarazem. Jakby skrzyżowanie Doroty Masłowskiej z Eduardem Mendozą przenieść na pogranicze amerykańsko-meksykańskie.
AURA XILONEN (1995) przebojem wdarła się na literacką scenę. Za Jankeskiego fajtera zdobyła nagrodę Premio Mauricio Achar 2015. Do tej pory prawa do jej debiutanckiej książki sprzedano w USA, Holandii, we Włoszech, Francji i w Niemczech. Studiuje na Uniwersytecie w Puebli (Meksyk), interesuje się reżyserią filmową.