Kobieta, która się sprzeciwiła reżimowi Islamskiej Republiki Iranu
„Jeśli dalej będziesz postępować tak jak teraz, będziemy zmuszeni pozbawić cię życia. Jeśli więc je cenisz, przestań oczerniać Republikę Islamską. Natychmiast skończ z rabanem, który podnosisz poza krajem. Zabić cię - to dla nas naprawdę banalnie proste".
Taką kartkę przyczepioną na drzwiach wejściowych swojego domu w Teheranie znalazła Szirin Ebadi, pierwsza sędzina w historii Iranu, działaczka na rzecz praw człowieka i feministka.
W latach 70. XX wieku ulice Iranu nie różniły się niczym od reszty świata bawiącego się w rytm muzyki The Bee Gees. Wszystko zmieniło się, gdy po obaleniu szacha nad aparatem państwa pełną kontrolę przejęło prawo islamu. Od tego momentu o życiu Irańczyków decydują policja religijna i sądy religijne.
Szirin Ebadi to pierwsza muzułmanka w historii wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatem i broniła wielu działaczy opozycji. Napisała przejmującą relację z samego epicentrum dramatycznych przemian, jakie nastąpiły w Iranie po rewolucji islamskiej. Za pomoc prześladowanym i torturowanym opozycjonistom, a także kobietom aresztowanym przez policję moralną za „wyzywająco zsuniętą z czoła chustę" trafiła do więzienia. Nękana przez służby wewnętrzne, które zastraszały jej córki oraz przyjaciół, w końcu znalazła się na liście największych wrogów prawa szariatu.
Książka „Kiedy będziemy wolne" jest ostrzeżeniem, jak może wyglądać sytuacja w kraju, w którym władzę przejmują religijni fanatycy.
Raport działaczki i pamiętnik kobiety.
Nadeszła pora, aby to kobiety nauczyły mężczyzn, czym jest islam.
Szirin Ebadi
Szirin Ebadi opisuje szokujące losy ofiar religijnego państwa w czasach po rewolucji islamskiej i wprowadzeniu prawa szariatu w Iranie. Pierwsza w historii Iranka nagrodzona Pokojową Nagrodę Nobla relacjonuje masowe aresztowania, publiczne egzekucje i tortury na opozycjonistach. W migawkach z codziennego życia w Teheranie pisze zarówno o randkujących młodych Irankach, jak i policji moralnej, która decyduje o losie kobiety aresztowanej za wystający spod chusty kosmyk włosów.
Po raz pierwszy noblistka ujawnia swój osobisty dramat. Służby wewnętrzne terroryzują przyjaciół, współpracowników i córki aktywistki. Ukochany mąż zostaje uwiedziony przez podstawioną agentkę. Skazany na ukamienowanie za cudzołóstwo prosi o pomoc zdradzoną żonę.
"Kiedy będziemy wolne" to przede wszystkim wspomnienia o kobietach – prawniczkach, feministkach, matkach i córkach – stających do nierównej walki z państwem w pełni kontrolowanym przez ekstremistycznych wyznawców islamu.
Szirin Ebadi – aktywistka, nauczycielka akademicka, publicystka i pierwsza sędzina w historii Iranu. Gdy islamiści usunęli kobiety ze wszystkich funkcji publicznych, Ebadi została adwokatem i walczyła o wolność dla ofiar ekstremistów.