W listopadowym miesięczniku "Znak": Dlaczego fascynuje nas wojna?
Coraz częściej słyszymy o jej nieuchronnym nadejściu i o podobieństwie naszych czasów do sytuacji w Europie z lat 30. XX w. Dlaczego poczucie zbliżającej się wojny i konfliktu jest coraz bardziej żywe? Czy „przedmiotem wojny jest pokój"? Jaki obraz wojny mają Polacy? Czym jest doświadczenie wojenne? Co skłania ludzi do przemocy?
Na te pytania odpowiadają wybitni specjaliści:
Andrzej Leder, w tekście "Kultura wojny w czasach pokoju": "W społeczeństwach pokojowych przemoc, a nawet marzenie o niej są karane. Przemoc bezpośrednia, jej fizyczne przejawy, zakazane przez prawo, muszą przenieść się w rejon wyobrażeń. Gdy pokój nie syci, gdy wiążą się z nim codzienne frustracje i wspomnienia upokorzeń, napierają fantazje o bezkarnym gwałcie".
Tomasz Majewski, który w rozmowie z Urszulą Pieczek mówi: "Wojna to sztuka, której materiałem jest kolektywne ciało, a koniecznym paliwem śmierć jednostek".
Anna Pawłowska, w reportażu pt. "Dotyk wojny", która pisze: "Jest jedno pytanie, którego nigdy nie wolno zadać. Kiedy padnie, wstaną, zakończą rozmowę. Brzmi ono: ile osób zabiłeś? Tak samo reagują weterani z Afganistanu czy Iraku, ale także warszawscy powstańcy. Daj spokój, dziecko, o tym się nie mówi...".
Ponadto w numerze: Opowiadanie pt. „Confetti funeralne" Bronki Nowickiej, laureatki Nagrody Nike 2016, Joanna Orlik i Grzegorz Broniatowski przedstawiają lokalnych aktywistów, którzy tworzą domy kultury jak z bajki, Tadeusz Gadacz i Nehama Verbin piszą o zagadkowej postaci Hioba.
Dlaczego fascynuje nas wojna?
Coraz częściej słyszymy o nieuchronnym nadejściu wojny i o podobieństwie naszych czasów do sytuacji w Europie z lat 30. XX w. Odrodzenie nacjonalizmów i nastrojów ksenofobicznych, kryzys instytucji międzynarodowych, mowa nienawiści i rosnąca przemoc sprzyjają budowaniu napięć i wyobrażeń o wojnie. Nie bez znaczenia są też fantazje o bohaterstwie i niewinne, zdawałoby się, zabawy, które mogą się nam wymknąć spod kontroli.
Jaki obraz wojny mają Polacy?
Czym jest doświadczenie wojenne?
Co skłania ludzi do przemocy?
W Temacie Miesiąca:
Kultura wojny w czasach pokoju
Andrzej Leder
Spojrzenie w stronę śmierci
Tomasz Majewski w rozmowie z Urszulą Pieczek
Dotyk wojny
Anna Pawłowska
Ponadto w numerze:
Patrycja Sasnal o zmierzchaniu orientalizmu i szansie Niemiec na skończenie z fikcyjnym myśleniem o Bliskim Wschodzie
Charles King: Opowieść o wielokulturowości musi uwzględniać skomplikowaną relację między małymi a wielkimi ojczyznami, uznawać, że lokalne patriotyzmy często konstruowane są jako przeciwieństwa kultur narodowych.
Historia jednej tabletki. Jak przemysł farmaceutyczny wpływa na naukowców, lekarzy i polityków?
Tadeusz Gadacz i Neham Verbin o tym, kim jest Hiob: człowiekiem pokornym i wiernym czy buntującym i spierającym się z Bogiem? Czego uczy nas jego doświadczenie? Jakie postawy możemy przyjąć wobec cierpienia?
Opowiadanie Bronki Nowickiej, laureatki Nike 2016 pt. Confetti funeralne z ilustracjami Patrycji Podkościelny
Najlepsi ludzie na świecie są wszędzie – o lokalnych aktywistach, którzy tworzą domy kultury jak z bajki piszą Joanna Orlik i Grzegorz Broniatowski