O przedstawieniu "Gala '68. Wolność to luksus":
Pięćdziesiąta rocznica wydarzeń roku 1968 zasługuje na galę - przygotowaną z rozmachem i pełną przepychu. Rewolucyjne ideały, eksperymentalne gesty, polityczne rebelie nie powinny iść w zapomnienie, należy im się widzialność i rozpoznawalność, celebrycki status i udział w tworzeniu współczesnego spektaklu. Najwyższy czas, żeby zapomniane protagonistki i protagoniści artystycznych i politycznych przełomów sprzed półwiecza otrzymali własną galę, na miarę największych filmowych ceremonii.
Być może spektakl z udziałem idealistek, rewolucjonistek i terrorystek z 1968 roku trwa już od dawna i na przestrzeni lat zamienił się we własne przeciwieństwo. Istnieje prawdopodobieństwo, że przekorne działania francuskich sytuacjonistów, bojkoty filmowców, którzy nie wzięli udziału w Festiwalu w Cannes w 68, studenckie protesty, feministyczne walki i pracownicze inicjatywy wcale nie poszły na marne, ale zostały przejęte i wchłonięte przez inny spektakl - napędzany przez konsumpcję i obietnicę blichtru, przez komodyfikację buntu i chęć odebrania mu wywrotowej mocy. Czy tak zwany duch tamtych czasów może do nas wrócić nie jako zjawa, ale jako widmo? Żeby to sprawdzić, odtworzymy krok po kroku rozdanie najważniejszych nagród filmowych za 1968 rok. Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Spotkanie z: Jerzym Jarniewiczem, Agnieszką Jakimiak oraz Mateuszem Atmanem
Data spotkania: Piątek, 26 kwietnia 2019
Godzina: 18:00
Gdzie: Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ul. Zachodnia 93, Łódź
Prowadzący: Jacek Grudzień
Wolność, prowokacja, życie poza nawiasem społeczeństwa.
Kolorowe czy mroczne lata 60.?
Komuny hippisowskie, Hells Angels, tęczowa rewolucja w Stonewall.
Czy bez nich dzisiejsze ruchy społeczne byłyby takie, jakie znamy?
Pierwsza kobieta, która oficjalnie przebiegła maraton, psychiatrzy kontestatorzy, Yoko Ono bez Lennona, początki cyberkultury.
Czy lata ekstrawaganckich eksperymentów i przesuwania granic sztywnych norm społecznych wpłynęły na nas tutaj, dzisiaj?
Barwne i przewrotne opowieści Jerzego Jarniewicza pokazują kontrkulturowe rewolty lat 60. w nowatorski sposób. Pełne subtelnych odniesień do aktualnej sytuacji Polski i świata mogą stanowić rodzaj inspiracji dla tych, którym bliskie są wartości demokratyczne i obywatelskie.
Autor prowadzi nas przez świat wizjonerów, którzy chcieli żyć w Utopii. Bez ich spektakularnych projektów – i porażek – nasze życie w XXI wieku byłoby uboższe.