Danka Jarzyńska „Kore"
- Nie można zajrzeć do wnętrza kamienia, ale rzeźbienie pozwala czasem rozpoznać w nim zarysy jakiegoś „okienka". Patrząc w nie, być może dowiadujemy się czegoś o własnej duszy, a na pewno o świecie, o strukturze materii i o samym patrzeniu - mówi artystka. - Niektóre z kamieni, w których pracuję, kryją wzory przypominające sieci neuronalne. Staram się od nich czegoś nauczyć, patrząc uważnie i tworząc formy sprzyjające koncentracji. Z czasem przekonałam się, dlaczego mózg posługuje się dwiema źrenicami: dopiero zbalansowanie sygnałów przesyłanych z obu stron pozwala uzyskać sensowny obraz. Na wystawie zaprezentuję prace, które na różne sposoby rozgrywają tę podwójność.
Danka Jarzyńska pracuje głównie w klasycznych materiałach rzeźbiarskich. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu NanoArt 10 im. profesora Tadeusza Malińskiego, Galerie Roi Doré w Paryżu (2017). Inicjatorka cyklu Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk - Wyspa Sobieszewska i kuratorka jego I edycji pod hasłem „Wyspa w Granicie" (2017).
Wystawę w Bydgoszczy można będzie oglądać do 5 września.
A my proponujemy książkę prof. Szczeklika „Kore", która stała się inspiracją dla artystki oraz „Słuch absolutny" - wywiad z profesorem, który przeprowadził Jerzy Illg.