„Igła w sercu" nominowana do Nagrody im. Jana Michalskiego
Sezon ogłaszania nominacji do nagród literackich trwa w najlepsze, a my mamy kolejną dobrą wiadomość - tym razem ze Szwajcarii.
„Igła w sercu" została nominowana do Nagrody im. Jana Michalskiego. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody przyznawanej „autorowi wyróżniającego się dzieła literatury światowej" znaleźli się m.in. Serhij Żadan i Olga Tokarczuk. Książkę Franka Huylera zgłosiła Siri Hustvedt - autorka nominowanego do Bookera „Świata w płomieniach", a prywatnie żona Paula Austera.
Oryginalność nagrody polega na jej wielokulturowym charakterze. Uhonorowani nią pisarze z całego świata dostaną tym samym szansę na zdobycie uznania na międzynarodowej scenie literackiej. Nagradzane będą dzieła literatury pięknej (z wyjątkiem poezji) i literatury faktu, bez względu na język, w jakim powstały. Laureat lub laureatka otrzymają honorarium w wysokości 50 tys. CHF, które zapewni im możliwość poświęcenia się w jeszcze większym stopniu twórczości literackiej. Autorom wybranych dzieł zapewni się trzymiesięczny pobyt w Fondation Jan Michalski pour l'écriture et la littérature.
Fundacja zaprosiła do udziału w jury wybitnych pisarzy wielojęzycznych, odznaczających się nie tylko znajomością różnych gatunków literackich, lecz także - i przede wszystkim -kulturową otwartością.
Ostry dyżur bez znieczulenia
"Wykonali pionowe cięcie wzdłuż środka klatki piersiowej, przytykając kauter do naczyń krwionośnych, które skwierczały i dymiły maleńkimi smużkami.
Potem przepiłowali mostek, ścierając z ostrza piły okruszki kości i krew. Rozchylili klatkę piersiową i ukazało się – po raz pierwszy – jej bijące serce.
Teraz mogli zobaczyć igłę."
Frank Huyler – doświadczony lekarz medycyny ratunkowej z Nowego Meksyku i znakomity pisarz w jednej osobie – z bezwzględną precyzją ukazuje realia pracy na ostrym dyżurze.
Razem z nim obserwujemy, jak chirurdzy wiertarką (zupełnie podobną do tych używanych na budowie) przewiercają złamaną kość, by ją nastawić. Patrzymy, jak lekarz zszywa policzek młodej kobiety rozcięty na pół szkłem butelki. Ściskamy w dłoni serce chłopca przebite kulą w ulicznej strzelaninie.
Igła w sercu to zbiór przejmujących migawek z miejsca, w którym codziennie ważą się losy setek pacjentów, gdzie jedni znajdują wyzdrowienie, a innych – czeka śmierć. Niesamowity talent pisarski Huylera sprawi, że płukanie żołądka, migotanie komór czy operacja na otwartym sercu przestaną być dla was czymś abstrakcyjnym i dosłownie staną wam przed oczami.
„Ta książka wcale nie jest ładna, w ogóle. Ale jest piękna”.
/PostBulletin.com/