Ks. Michał Heller laureatem nagrody Człowiek Słowa
Podczas uroczystości Anna Nehrebecka odczytała tekst zawierający przesłanie nagrody. Następnie o. Tomasz Dostatni OP przeczytał przygotowaną przez siebie laudację na cześć nagrodzonego, podkreślając, jak wielkie znaczenie ma obecność wśród nas ludzi, którzy posługują się słowem w służbie rozumu. Drugą laudację wygłosiła Maja Komorowska - laureatka nagrody sprzed dwóch lat (ubiegłoroczny laureat, Tadeusz Sobolewski, nie mógł, z powodów zdrowotnych, pojawić się na uroczystości). Ona też, wspólnie z dyrektorem FSJP Piotrem Dudą, wręczyła ks. Hellerowi dyplom i statuetkę.
W podziękowaniu ks. Michał wygłosił miniwykład o pięknie, a następnie odpowiedział na trzy pytania, które w imieniu publiczności zadał mu Wojciech Bonowicz: o to, jak bronić rozumu w życiu publicznym, skoro na rozum powołują się także ludzie o poglądach wyraźnie antynaukowych; jak sam Heller godzi w sobie głębokie zaangażowanie w naukę z wiarą religijną; oraz o pieniądze - czyli o to, co laureat zrobił z Nagrodą Templetona i czy wydanie takiej masy pieniędzy na działalność naukową było racjonalne. Publiczność nagrodziła ks. Michała Hellera brawami na stojąco, a po zakończeniu uroczystości ustawiła się doń kolejka proszących o autograf.
Michał Heller, Wojciech Bonowicz, prof. dr hab. Bartosz Brożek , ks. dr Zbigniew Liana
Wierzę, żeby rozumieć. Z Michałem Hellerem rozmawiają Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana
Nowe, uzupełnione wydanie książki przedstawiającej fenomenalny świat wybitnego kosmologa
Rozmowa ze światowej klasy polskim uczonym i myślicielem o jego drodze życiowej, która prowadziła przez Sybir, seminarium duchowne, studia filozoficzne na KUL-u, wykłady na wielu renomowanych uczelniach świata aż do pałacu Buckingham, gdzie odebrał prestiżową Nagrodę Templetona „za pokonywanie barier między nauką a religią”. Kłopoty młodego wikarego, praca nad modelami kosmologicznymi, radość uczonego, któremu udało się znaleźć rozwiązanie matematycznego problemu, pierwszy komputer, spotkania z Janem Pawłem II, rozwijane przez lata pomysły „filozofii w nauce” i „teologii nauki” – oto niektóre motywy tej barwnej i wielowątkowej opowieści, do której Michała Hellera sprowokowali Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.
Michał Heller – ksiądz katolicki, filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień, autor kilkudziesięciu książek, takich jak m.in.: Nowa fizyka i nowa teologia, Logos Wszechświata, Podróże z filozofią w tle, Granice nauki, Bóg i geometria.