„Pocztówka z Mokum" z kolejną nominacją!
Kolejne wyróżnienia dla „Pocztówki z Mokum" Piotra Oczki. Książka została nominowana w kategorii proza do nagrody literackiej m. st. Warszawy. Autorowi gratulujemy i trzymamy kciuki za finał! Ogłoszenie zwycięzców - 18 czerwca.
Tytuły książek, spośród których jury wybiera nominacje i później laureatów, mogą zgłaszać czytelnicy, wydawcy, księgarze i bibliotekarze. Miasto jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród. Nagroda docenia współczesnych ludzi pióra, w prozie, w poezji, za literaturę dziecięcą i książki o tematyce warszawskiej, a od 2021 roku również w kategorii komiks i powieść graficzna. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawskiego twórcy / Warszawskiej twórczyni, przyznawany pisarkom i pisarzom związanym z Warszawą za całokształt twórczości.
Wśród laureatów i laureatek Nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Łukasz Orbitowski, Justyna Bednarek, Anna Bikont czy Jakub Żulczyk. Historia wyróżnienia, reaktywowanego uchwałą Rady m.st. Warszawy w 2008 roku, sięga czasów przedwojennych. Współczesny konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff.
Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych kościołów i burdeli, patrzymy w oczy dumnym mieszczanom i czarnoskórym niewolnikom. Trafiamy na ślady Zbigniewa Herberta i zatrzymujemy na chwilę na jointa, przyglądając się współczesnym Holendrom. W Mokum – razem z autorem – znajdujemy też samych siebie.
***
"Nigdy nie byłem w Holandii i pewnie nieprędko będę. Ukazanie się tej książki przyjąłem zaś, zdziwiony samym sobą, jak wydarzenie, na które długo i niecierpliwie czekałem. W pisarstwie Oczki są erudycja, reporterskie zacięcie i ogrom wiedzy, który stoi za każdym zdaniem. I coś więcej, co trudno objaśnić, a co sprawia, że ta literatura ma wielką moc."
/Filip Springer/
"Zobaczyć okiem Oczki kulturę Holandii to zobaczyć pod kolejnymi warstwami farb i werniksu nie tylko Kraj Nizin, ale też współczesną Polskę z jej bolączkami."
/Sztuczne Fiołki/
"Pod względem doboru tematu i stylu książkę można porównać jedynie do słynnej Martwej natury z wędzidłem Zbigniewa Herberta. Piotr Oczko jako wytrawny znawca kultury holenderskiej unika jednak uproszczeń i błędów, które stały się udziałem poety."
/Prof. Antoni Ziemba/