Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

07.04.2023

„Złoty pociąg ” Łucji Malec-Kornajew z tytułem Mądrej Książki Roku 2022

Książka „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" Łucji Malec-Kornajew (z ilustracjami Aleksandry Gołębiewskiej) zdobyła tytuł najlepszej książki popularnonaukowej według internautów i czytelników krakowskiej Gazety Wyborczej.

„Wielka to radość, ale także ogromna duma! Dlaczego? Bo konkurs organizowany przez Mądrą Książkę i Uniwersytet Jagielloński nominuje ważne popularno-naukowe publikacje.
Cieszy ta nagroda tym bardziej, że głosy oddają już sami czytelnicy i czytelniczki. Detektywka Fishka z charakterystyczną dla siebie brawurą wyprzedziła całą konkurencję, zdobywając aż 65% głosów!" - podkreśla Martyna Dziadek, specjalistka ds. promocji w Znak Emotikon.

«Co stało się z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu? Jak to się stało, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił wartą fortunę „Damę z gronostajem" w swoim pokoju tuż nad kaloryferem? I skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że kopiąc w ziemi, ludzie co rusz wykopują garnki ze złotem? To tylko kilka zagadek, które rozwikłać usiłuje detektywka Fishka w książce „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" Łucji Malec-Kornajew, wydanej przez Znak Emotikon i zilustrowanej przez Aleksandrę Gołębiewską» - czytamy w podsumowaniu plebiscytu.

Kto jeszcze nie czytał tej pasjonującej (i rewelacyjnie napisanej!) opowieści Łucji Malec-Kornajew, koniecznie musi to nadrobić.

Bezbłędnie namierza ukryte skarby. Łamie najtrudniejsze szyfry. Raz-dwa tropi największych fałszerzy i złodziei bezcennych dzieł. Jest naprawdę niezła w te klocki! Gdy wsiada na swój zdezelowany rower i zarzuca na ramię wielką torbę specjalistycznego sprzętu (dziurawe sito w sam raz jej się przyda!), nie ma na nią mocnych!

Poznajcie Fishkę, najsłynniejszą detektywkę tajemnic sztuki w Polsce, a kto wie… może i na świecie?

• Co się stało z wypełnionym złotem pociągiem, który wjechał do tunelu i zniknął bez śladu?
• Jakie tropy doprowadziły naukowców do odkrycia na dnie Wisły szczątków zatopionego wieki temu pałacu króla Polski?
• Jak to się stało, że niemiecki gubernator Hans Frank zawiesił wart fortunę obraz Dama z gronostajem w swoim pokoju tuż nad kaloryferem?
• Skąd w Środzie Śląskiej tyle skarbów, że kopiąc w ziemi, ludzie co rusz wykopują garnki ze złotem?

Czy masz w sobie żyłkę tropiciela i łowcy skarbów? Wyrusz z Fishką i odkryj tajemnice polskich dzieł sztuki!

Łucja Malec-Kornajew – założycielka pierwszego w Polsce Dziecięcego Biura Detektywistycznego, historyczka sztuki i przewodniczka. Laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Lubi koty i zardzewiałe śrubki.

Brawurowe śledztwa detektywki Fishki tropiła i zilustrowała Aleksandra Gołębiewska - ilustratorka i graficzka, finalistka konkursu China Shanghai International Children’s Book Fair 2018 za ilustracje do książki „Kot na medal”. Za książkę „Yeti, w którego nikt nie wierzył” została nominowana w plebiscycie Złota Dwudziestka z okazji 20-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” oraz w konkursie PTWK Najpiękniejsze książki Roku 2018.