Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Z przyjemnością informujemy o sprzedaży kolejnej opcji filmowej, tym razem do znakomitego zbioru reportaży Izy Michalewicz „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X".

Opcję zakupiła Marta Lewandowska z firmy producenckiej Friends With Benefits Studio.

„Książka Izy Michalewicz to obowiązkowa pozycja dla fanów true crime i znakomite źródło poruszających ludzkich historii - mówi producentka. - To także doskonale udokumentowana pozycja pokazująca kulisy pracy i upór policjantów, którzy nawet po latach nie przestają szukać winnych zbrodni".

Aktualnie trwają prace nad scenariuszem. Nie możemy się doczekać!

Najmroczniejsze scenariusze pisze życie.

Lubisz czytać kryminały? To tak jak jeden z policjantów z Archiwum X. W nich prawda zawsze wychodzi na jaw, policjanci wygrywają, a sprawiedliwości staje się zadość.
Ale w prawdziwym życiu nie zawsze tak bywa.
Krakowska sprawa Skóry, bestialskie morderstwo byłego premiera Jaroszewicza, dziwne „samobójstwo” młodej dziewczyny w Skierniewicach – te i inne sprawy łączy jedno: ofiarom w brutalny sposób odebrano życie, a sprawcy długo pozostawali lub nadal pozostają nieuchwytni. Gdy działania policji, prokuratury i sądów zawodzą, policjanci z Archiwum X – tajnych zespołów do spraw niewykrytych zabójstw – są dla rodzin ofiar ostatnią nadzieją.
Reporterka Iza Michalewicz jako pierwsza dotarła do akt sądowych, zyskała zaufanie policjantów, świadków i rodzin ofiar. W trzymających w napięciu reportażach, z niezwykłą dbałością o szczegóły, opisuje zbrodnie (prawie) doskonałe. Ujawnia motywacje i metody działania morderców, przybliża sylwetki tych, którzy ich ścigają. I uparcie szuka odpowiedzi na dręczące ją pytanie: czy to możliwe, że o naszym życiu i śmierci, zbrodni i karze nieraz decyduje zwykły przypadek?

"To nie jest książka o herosach walczących ze złem, ich nadludzkich zdolnościach albo demonicznym intelekcie geniuszów zbrodni. To nie horror, który można zakończyć telewizyjnym pilotem. Jest gorzej. Michalewicz zabiera nas w podróż przez codzienność, która karmi się ludzkimi namiętnościami, a nasz los może zależeć od „merdnięcia psiego ogona”. Kunsztem tych reportaży jest nie tylko warsztat autorki, jej skrupulatność i detektywistyczna dociekliwość, ale i zapis codzienności, w której „trudno odróżnić dobrych od złych”."
/Marcin Kącki/

IZA MICHALEWICZ – uznana reporterka, laureatka nagrody Grand Press i finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka zbioru reportaży Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei" oraz współautorka bestsellerowej biografii "Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia."