Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.03.2019

19. Dni Tischnerowskie zbliżają się wielkimi krokami

Barbara Chyrowicz, Anna Dymna, Bogdan de Barbaro, Marek Krawczyk i Robert Więckiewicz, a także tegoroczni laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera - o. Ludwik Wiśniewski, Łukasz Garbal oraz Lidia i Jerzy Owsiakowie - oto niektórzy z gości 19. Dni Tischnerowskich, które odbędą się w dn. 27-30 marca w Krakowie. Tuż przed rozpoczęciem Dni z Krakowa do Sopotu przejedzie „Pociąg do Tischnera".

„Człowiek. Nowe wyzwania" - tak brzmi hasło tegorocznej edycji Dni Tischnerowskich. Głównym organizatorem imprezy jest Uniwersytet Jagielloński; program oraz nazwiska laureatów ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się we wtorek 12 marca - w dniu urodzin ks. Józefa Tischnera - w budynku Collegium Novum UJ.

Po raz pierwszy na Dniach Tischnerowskich pojawi się tematyka okołomedyczna, a to za sprawa gościa głównego - wybitnego transplantologa, prof. Marka Krawczyka. W cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład „Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?", a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów" zatytułowanej „Wartość człowieka". „Wśród wielu wyzwań, przed jakimi stajemy obecnie, jednym z najpoważniejszych są wyzwania związane z rozwojem nauki i technologii", mówił na konferencji prasowej Wojciech Bonowicz. „Nasze możliwości techniczne rosną, a nasza wrażliwość etyczna z trudem nadąża za zmianami. Warto o tym podyskutować". W „Jaskini" obok Marka Krawczyka zasiądą: Bogdan de Barbaro, s. Barbara Chyrowicz oraz Piotr Grzegorz Nowak.

W programie Dni (którego szczegóły można znaleźć poniżej, a także na stronie Dni Tischnerowskich oraz na specjalnym profilu imprezy znalazły się ponadto dwie inne debaty, związane z wyzwaniami, którymi ludzkość - a więc i nasze społeczeństwo - musi obecnie stawić czoła. Pierwsza nosi tytuł „Tischnera myślenie o człowieku", a dotyczyć będzie właśnie tego, jakie wizje człowieka dominują we współczesnej filozofii, jakiej antropologii potrzebujemy w związku ze zmianami zachodzącymi w świecie i czy Tischner może nam być pomocny w naszych poszukiwaniach. W debacie tej udział wezmą filozofowie: Marek Drwięga, Adam Workowski i Wojciech Załuski.

Druga debata - „Jak przerwać spiralę nienawiści?" - koncentrować się będzie wokół problemu przemocy. Czy możemy jej jakoś zaradzić lub przynajmniej ją ograniczyć, czy też skazani jesteśmy na powroty niekontrolowanych wybuchów nienawiści w skali globalnej i lokalnej? Debatę rozpocznie lektura tekstu ks. Tischnera na ten temat w wykonaniu Anny Dymnej, a do rozmowy, oprócz szefowej Fundacji „Mimo Wszystko", zaproszeni zostali również: Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, kapelan więzienny i opiekun bezdomnych ks. Józef Krawiec oraz animator działań społecznych w ramach tzw. trzeciego sektora Jakub Wygnański.

Nie zabraknie, oczywiście, stałych punktów imprezy: pokazu filmów „Tischner na ekranie", czytania Tischnera, którego w tym roku podjął się Robert Więckiewicz (przeczyta esej „Darowane pięć minut" pochodzący z książki „Kot pilnujący myszy"), Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, a także gali wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Podczas konferencji prasowej ogłoszono nazwiska tegorocznych laureatów. Zostali nimi: o. Ludwik Wiśniewski OP (w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości" - za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę"), Łukasz Garbal (w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności" - za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa") oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak (w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata" - za działalność w ramach Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy).

Tegoroczną galę Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera uświetni zespół Bester Quartet.

19. Dni Tischnerowskie poprzedzą wydarzenia w Strefie Tischnera - a wśród nich prawdziwa bomba, czyli „Pociąg do Tischnera", który w sobotę 23 marca przejedzie na trasie Kraków-Sopot (czyli między miastem, gdzie odbywają się Dni Tischnerowskie, i miastem, gdzie ma swą siedzibę fundator Nagrody Tischnera - ERGO Hestia). W specjalnym wagonie pociągu, który wyjedzie z Krakowa o godz. 9:46, można będzie spotkać m.in. laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z lat ubiegłych: Janinę Ochojską, Wojciecha Jagielskiego, Jerzego Sosnowskiego i Kubę Wygnańskiego. Będzie możliwość włączenia się do rozmowy z nimi, którą moderować będą Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner. Wstęp do wagonu jest otwarty dla wszystkich pasażerów, trzeba natomiast wcześniej zaopatrzyć się w bilet.

W czwartek 21 marca, w Radiu Kraków odbędzie się dyskusja „Kim jest dobry człowiek? - w kontekście medycyny, teologii i etyki", a 26 marca w Instytucie Myśli Józefa Tischnera o tym, jak „Zrozumieć człowieka" dyskutować będą filozofowie Jaromir Brejdak i Karol Tarnowski. Ponadto 14 marca Wojciech Bonowicz podczas warsztatów literacko-filozoficznych „Czytamy!" omówi tekst ks. Tischnera „Przestrzeń jako projekt wolności".

Szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń znajdą się na naszej stronie. Poniżej publikujemy program 19. Dni Tischnerowskich oraz Stefy Tischnera.

Program 19. Dni Tischnerowskich w Krakowie

27 MARCA / ŚRODA

godz. 17.00 Kolegiata św. Anny, ul. św. Anny 13 MSZA ŚWIĘTA w intencji księdza prof. Józefa Tischnera

godz. 18.00 Scena im. St. Wyspiańskiego AST, ul. Straszewskiego 22 TISCHNER NA EKRANIE - pokaz filmów dokumentalnych

prowadzenie: Wojciech Bonowicz

28 MARCA /CZWARTEK

godz. 11.00 Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24

TISCHNERA MYŚLENIE O CZŁOWIEKU uczestnicy: Marek Drwięga, Adam Workowski, Wojciech Załuski

prowadzenie: Maria Karolczak

godz. 17.00 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33 COLLOQUIA TISCHNERIANA - wykład Etyka w medycynie zabiegowej - czy nowe technologie wpłynęły na nasze zachowania etyczne?

PROF. MAREK KRAWCZYK / Warszawski Uniwersytet Medyczny

godz. 18.30 Aula Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 33 JASKINIA FILOZOFÓW - dyskusja Wartość człowieka

uczestnicy: Bogdan de Barbaro, s. Barbara Chyrowicz, Marek Krawczyk, Piotr Grzegorz Nowak

prowadzenie: Anna Mateja i Wojciech Bonowicz 

29 MARCA, PIĄTEK

godz. 11.00 Scena im. St. Wyspiańskiego AST, ul. Straszewskiego 22

JAK PRZERWAĆ SPIRALĘ NIENAWIŚCI? - dyskusja

uczestnicy: Anna Dymna, ks. Józef Krawiec, Małgorzata Olasińska-Chart, Jakub Wygnański

prowadzenie: Wojciech Bonowicz

godz. 17.00 Scena im. St. Wyspiańskiego AST, ul. Straszewskiego 22

CZYTAMY TISCHNERA - DAROWANE PIĘĆ MINUT

Robert Więckiewicz przeczyta fragment książki „Kot pilnujący myszy", rozmowę z udziałem publiczności poprowadzą: Agnieszka Foryś i Wojciech Bonowicz

godz. 19.30 Instytut Myśli Józefa Tischnera, ul. Sławkowska 14

OFF TISCHNER / Otwarte Forum Filozoficzne

spotkanie z udziałem filozofów związanych z IMJT

30 MARCA / SOBOTA

godz. 17.00 Scena im. St. Wyspiańskiego AST, ul. Straszewskiego 22

GALA NAGRODY ZNAKU I HESTII IM. KS. JÓZEFA TISCHNERA

rozmowę z laureatami: o. Ludwikiem Wiśniewskim, Łukaszem Garbalem, Lidią Niedźwiedzką-Owsiak i Jerzym Owsiakiem

poprowadzą: ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski

uroczystość uświetni koncert BESTER QUARTET

prowadzenie wieczoru: Jolanta Kogut

(wstęp na galę za zaproszeniami - do odbioru w kasie AST od 25 marca)


Program Strefy Tischnera

14 MARCA / CZWARTEK / GODZ. 11.00

Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej

CZYTAMY! - PRZESTRZEŃ JAKO PROJEKT WOLNOŚCI

warsztaty literacko-filozoficzne dla młodzieży

prowadzenie: Wojciech Bonowicz

21 MARCA/ CZWARTEK / GODZ. 17.00

Radio Kraków, Al. Juliusza Słowackiego 22 / Studio im. Romany Bobrowskiej

KIM JEST DOBRY CZŁOWIEK?

rozmowa w kontekście medycyny, teologii i etyki

uczestnicy dyskusji: Maciej Małecki, Piotr Grzegorz Nowak, Piotr Sikora,

prowadzenie: Jolanta Drużyńska / Radio Kraków

26 MARCA / WTOREK / GODZ. 19.00

Instytut Myśli Józefa Tischnera, ul. Sławkowska 14

ZROZUMIEĆ CZŁOWIEKA

uczestnicy dyskusji: Karol Tarnowski i Jaromir Brejdak

prowadzenie: doktoranci Wojciech Zalewski i Paweł Rozwadowski

POCIĄG DO TISCHNERA

23 MARCA / SOBOTA

ODJAZD: DWORZEC GŁÓWNY W KRAKOWIE / GODZ. 9:46

Uczestnikami podróży będą m.in. laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera:

Janina Ochojska, Wojciech Jagielski, Jerzy Sosnowski i Kuba Wygnański.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Nie dotyczy to jedynie „Pociągu do Tischnera" (konieczny jest zakup biletu). Na galę Nagrody Znaku i Hestii im. J. Tischnera obowiązują wejściówki.