Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.07.2020

Arturiański mit od nowa

Choć budzi kontrowersje, to nie da się przecenić wpływu Franka Millera na współczesną kulturę. Bez niego nie byłoby „Batmana" Burtona czy „Mrocznego rycerza" Nolana, bo to właśnie Miller sprawił, że postać Batmana można było potraktować serio. Zamienił bohatera kojarzącego się z kiczowatym serialem z lat 60. w prawdziwego mrocznego rycerza, który trafił do wyobraźni ludzi na całym świecie. „Powrót mrocznego rycerza" i „Rok pierwszy" to dziś nienaruszalny kanon klasyki komiksu.

Miller dał też nowe życie Daredevilowi i stworzył jedną z najciekawszych kobiecych bohaterek komiksów: Elektrę. Jego prace dla DC Comics i Marvela były przełomowe, ale swój talent w pełni pokazał w autorskich projektach: „Sin City" i „300". Trafiły na ekrany kin, olśniewając widzów wizualnym rozmachem ożywionych kadrów komiksów Millera. Dzięki „Przeklętej" Thomasa Wheelera, która właśnie trafiła do księgarń, Miller ma szansę zmierzyć się z kolejnym wielkim mitem: historią króla Artura i Pani Jeziora.

Wyróżniająca się niepowtarzalnym stylem okładka i spektakularne ilustracje sprawiają, że „Przeklęta" to z pewnością najlepiej wyglądająca powieść tego lata. Miller nie tylko zilustrował „Przeklętą", ale też jest producentem wykonawczym serialu Netflixa na jej podstawie. Tego lata przekonamy się jak wygląda arturiański mit w interpretacji artysty, który przywrócił blask Batmanowi i Daredevilowi. Czy może być coś bardziej kuszącego?

Artur Wiśniewski

Frank Miller, Tom Wheeler

Przeklęta

Tłumaczenie: Karolina Rybicka

CZAS KRÓLÓW MINĄŁ.
MIECZ WYBRAŁ SWOJĄ KRÓLOWĄ.

Pradawną krainę druidów pustoszą Czerwoni Paladyni, orędownicy nowej wiary. Palą wioski i wyrzynają w pień ich mieszkańców. Nie znają litości. Krzyżują starców, kobiety i dzieci.
O Nimue mówi się, że jest PRZEKLĘTA. Jako dziecko zaatakowana przed demona, nosi na plecach ślady tej potyczki – dziwne, od lat niezabliźnione rany. Niektórzy szydzą z dziewczyny, a inni się jej boją. Nimue desperacko pragnie wyjechać gdzieś daleko, najlepiej za morze. Nie zdąży – jej wioskę także zaatakują Czerwoni Paladyni.
Matka tuż przed śmiercią powierza jej tajemniczy pakunek, który dziewczyna ma dostarczyć Merlinowi. Tylko jak znaleźć legendarnego czarodzieja w kraju ogarniętym wojną? Z pomocą przychodzi jej najemnik Artur.
Razem wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, u kresu której Nimue odkryje swoje prawdziwe przeznaczenie.

***

Thomas Wheeler w porywający sposób opowiada na nowo legendy arturiańskie, czyniąc ich główną bohaterką wszechpotężną Panią Jeziora. Książkę zilustrował sam FRANK MILLER – legendarny twórca takich komiksów jak "Batman. Powrót Mrocznego Rycerza", "300" i "Sin City".

Już wkrótce oryginalny serial NETFLIXA na podstawie książki.