Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.06.2017

Autor „Paddingtona" nie żyje

W wieku 91 lat zmarł Michael Bond, autor przygód uwielbianego na całym świecie Misia Paddingtona. Wcześniej krótko chorował.

Michael Bond urodził się 13 stycznia 1926 roku w Newburry, w Berkshire w Anglii. Podczas II wojny światowej służył w Royal Air Force. Przygodę z pisaniem rozpoczął w 1945 roku, kiedy sprzedał swoje pierwsze opowiadanie magazynowi „London Opinion". To doświadczenie pomogło mu podjąć decyzję o zostaniu pisarzem.
Nigdy jednak nie myślał o tworzeniu dla dzieci. W tym czasie pracował jako kamerzysta telewizyjny dla BBC.

24 grudnia 1956 roku kupił swojej żonie pluszowego misia w prezencie świątecznym i wówczas zrodził się pomysł napisania krótkich opowiadań o niedźwiadku, który przybył do Londynu z dalekiego Peru. Z kilku opowiadań powstała pierwsza książka, a po niej kolejne, które kontynuowały dzieje niesfornego Paddingtona i rodzinki Brownów, która go przygarnęła. Z czasem Bond zrezygnował z pracy w BBC i poświęcił cały swój czas tworzeniu powieści o Paddingtonie. W 1997 roku został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla literatury dziecięcej.

Michael Bond napisał ponad 200 książek dla dzieci, które sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 35 milionów egzemplarzy.

W Znaku ukazały się książki opowiadania o przygodach „Misia Paddingtona", a ostatnio „Bajka o mysiej rodzinie" - urocza, pięknie ilustrowana opowieść dla młodszych dzieci.

 

Książki