Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.08.2017

Co oznacza kolor błota?

Jak odczytać skomplikowaną mapę nieba? Czy grzyby mogą przekazać coś więcej o danym terenie? Jak rozumieć znaki wysyłane przez gady czy ptaki? Czy zachowania owadów mogą powiedzieć coś więcej o zmieniającej się pogodzie?

- Jeśli odpowiesz na te pytania oraz na wiele innych bez użycia narzędzi elektronicznych, kierując się jedynie wskazówkami dostarczanymi przez zapachy, cienie, kolory i kształty, zmusisz mózg i zmysły do wspólnej pracy i rozbudzisz w sobie chęć poznania - pisze we wstępie do „Przewodnika wędrowca" Tristan Gooley. - Ale uwaga - to nie jest proces dla każdego i nie każdy poczuje do tego zapał. Istnieje wiele rodzajów wędrowców. Niektórzy chodzą, by wyłączyć swój umysł, i nie ma w tym nic złego. Jednakże istnieje spora grupa osób, które lubią, kiedy ich mózg i nogi pracują jednocześnie, a ta książka została napisana właśnie dla nich. Dla tych, którzy myślą, że umysł odpocznie podczas krótkiej drzemki lub że wyśpią się po śmierci, wędrówka jest okazją do poczynienia świeżych spostrzeżeń.

„Przewodnik wędrowca" to coś więcej niż kolejny sztampowy pomocnik podczas pieszych wędrówek, to wstęp do twojej własnej przygody. Ponad 850 wskazówek da wam praktyczne umiejętności, których nie zdobylibyście nigdzie indziej. Natura pozostawia dla wędrowca liczne znaki, wystarczy tylko wiedza, jak je interpretować. Tristan Gooley, ceniony dziennikarz i wytrawny podróżnik, jest niekwestionowanym specjalistą w tej dziedzinie.

Jeśli ty również pragniesz być świadomym podróżnikiem, przemierzać kolejne szlaki odczytując pozostawione wszędzie znaki i sygnały, ta książka będzie niezastąpionym przewodnikiem. Bo przecież piesza wędrówka, to jak czytanie ogromnej zaszyfrowanej księgi. Wystarczy tylko znać kod i oczywiście wyjść z domu.

Kochasz przyrodę i każdą wolną chwilę spędzasz na świeżym powietrzu? Ta książka zmieni twój zwyczajny spacer w fascynującą wyprawę. Rośliny, niebo, zwierzęta… to niewyczerpane źródła informacji na temat otaczającego nas świata. Chcesz je poznać? Pomoże ci w tym Tristan Gooley, prawdziwy przyrodniczy detektyw! Ponad 850 wskazówek pozwoli ci zrozumieć język natury i spowoduje, że wędrowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.

Chcesz wiedzieć, jak przemienić liść drzewa w kompas, by dojść do celu? Jak znaleźć najbliższe miasto za pomocą nocnego nieba? A może jak prognozować pogodę, obserwując zachowanie owadów?

Gotowy do drogi? Niech świat będzie twoim przewodnikiem!

Nawet „Bear” Grylls mógłby się czegoś nauczyć z tej książki.
„The Times”