Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.08.2017

Czy japoński kryminał ma szansę przyćmić skandynawski?

Pod koniec wakacji ruszamy z nową serią kryminalną, nieco egzotyczną, bo japońską. 16 sierpnia zaczynamy „Przeczuciem" Tetsui Hondy. Jesteśmy ciekawi, czy książka przypadnie do gustu polskim czytelnikom, szczególnie, że literatura japońska rzadko pojawia się naszych księgarniach.

Tetsuya Honda to cesarz japońskiego kryminału. Jego seria o Reiko Himekawie w samej Japonii sprzedała się w nakładzie ponad czterech milionów egzemplarzy, a na jej podstawie nakręcono kilka filmów i serial. Sama Reiko jest jedną z najbardziej wyrazistych bohaterek w japońskich kryminałach.

To bohaterka nietypowa, młoda, piękna i - co najgorsze - jest kobietą, która w konserwatywnej Japonii stoi wysoko w policyjnej hierarchii - to wyjątek. Ten właśnie fakt, na tle wielu elementów charakterystycznych dla japońskiej tradycji, jednocześnie dziwi i zachwyca. Czytelnik wyraźnie widzi inną niż w znanej mu kulturze rolę kobiety jako szefa. Zauważa ogromne przywiązanie do hierarchii, wymóg okazywania szacunku czy to, jak bardzo wychodzenie przed szereg jest nieakceptowane w pracy zespołowej. Autor porusza w swojej książce tematy tabu, przytacza anegdoty i przybliża symbole, dla nas kompletne egzotyczne, a przez to fascynujące.

A wszystko zaczyna się od zwłok podrzuconych pod żywopłotem. Jak śmieci. I to w Tokio, gdzie nikt nie wyrzuci na ulicę nawet papierka.

 

Tetsuya Honda

Przeczucie

Tłumaczenie: Rafał Śmietana

Zaczęło się od zwłok podrzuconych pod żywopłotem. Jak śmieci. I to w Tokio, gdzie nikt nie wyrzuci na ulicę nawet papierka. Szczelnie zawinięte w niebieską folię, obwiązane sznurkiem, z mnóstwem ran, z których największą zadano już po śmierci.
Potem były kolejne ciała. Wszystkie potwornie zmasakrowane.
Komisarz Reiko czuła, że to szczególna sprawa. Tym bardziej że do śledztwa dołączył Katsumata. Jakże on jej nienawidził. Nie dość, że kobieta, to jeszcze młoda i piękna. I te jej przeczucia. Bardziej widział ją w roli gejszy niż komisarza w tokijskiej policji.
Teraz muszą pracować razem. A Reiko coraz częściej ma przeczucie, że tym razem stawką jest nie tylko odnalezienie mordercy, ale i jej przyszłość.
_____
"Przeczucie" to pierwsza część cyklu o młodej komisarz Reiko Himekawie. W samej tylko Japonii sprzedało się ponad 4 miliony egzemplarzy serii. Stała się ona podstawą dwóch seriali, filmu telewizyjnego i kinowego hitu.