Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.01.2020

Debata o „Chrześcijaństwie" Leszka Kołakowskiego

Czym jest chrześcijaństwo dziś i dlaczego wybitny współczesny filozof, który pozostawał poza Kościołem, właśnie temu tematowi poświęcił kilkadziesiąt lat?

Czy gdyby każdy człowiek postępował po chrześcijańsku, potrzebny byłby Dekalog?

Czy żyjemy już w po-chrześcijańskim czasie?

W czwartek 16 stycznia zapraszamy na debatę towarzyszącą premierze książki „Chrześcijaństwo" Leszka Kołakowskiego. Spotkanie odbędzie się w De Revolutionibus Books&Cafe (ul. Bracka 14, Kraków) o godz. 18.

„Chrześcijaństwo" to zbiór najważniejszych tekstów jednego z największych autorytetów naszych czasów na temat religii, którą Kołakowski uważał za „fundament naszej kultury".

W rozmowie wezmą udział: dr Hubert Czyżewski - autor opracowania tomu, historyk filozofii, absolwent historii King's College London, który obronił doktorat na Uniwersytecie Oksfordzkim, stały współpracownik tygodnika „Kultura Liberalna" oraz dr hab. Piotr Sikora - filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara" w „Tygodniku Powszechnym", profesor w Akademii Ignatianum w Krakowie, współpracownik „The Elijah Interfaith Institute" w Jerozolimie, członek Krakowskiej Grupy Medytacji Chrześcijańskiej związanej z Ośrodkiem Medytacji Chrześcijańskiej przy klasztorze Benedyktynów w Lubiniu.

Spotkanie poprowadzi Michał Jędrzejek - doktorant w Instytucie Filozofii UJ oraz w Akademii Artes Liberales, redaktor miesięcznika „Znak".

"Leszek Kołakowski nie był filozofem chrześcijańskim. Nigdy nie zadeklarował się jako członek żadnego z Kościołów chrześcijańskich i nie praktykował rytuałów religijnych. A jednak chrześcijaństwo jest w samym centrum zainteresowań polskiego filozofa od samego początku jego intelektualnej biografii i to właśnie problematyce chrześcijaństwa poświęci gros swoich tekstów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Najpierw jako surowy krytyk, później „życzliwy adwersarz”, a w końcu przyjazny sojusznik i jeden z najwybitniejszych znawców teologii naszych czasów. Dlaczego chrześcijaństwo było takie ważne dla Leszka Kołakowskiego?"
/fragment wstępu/

Książka ta to zbiór tekstów Leszka Kołakowskiego na temat chrześcijaństwa. Religii, którą uważał za fundament naszej kultury.

Leszek Kołakowski (1927–2009), historyk filozofii, profesor Uniwersytetu Warszawskiego do marca 1968, od 1970 roku Senior Research Fellow w All Souls College Uniwersytetu Oksfordzkiego. Laureat wielu międzynarodowych nagród. Autor m.in. książek "Obecność mitu", "Jeśli Boga nie ma…", "Bóg nam nic nie jest dłużny", "Świadomość religijna i więź kościelna".