Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.03.2023

Dwie nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Dwie nasze publikacje znalazły się na liście 10 najlepszych książek reporterskich wydanych po polsku w 2022 roku według jury 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

Nominowane tytuły:


1. Christina Lamb, „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom", z jęz. angielskiego przeł. Agnieszka Sobolewska

Christina Lamb, doświadczona korespondentka wojenna, oddaje głos kobietom z obszarów objętych konfliktami zbrojnymi. Lamb pokazuje, że przemoc seksualna stanowi uniwersalne narzędzie kontroli. Przedstawia gwałt nie jako „efekt uboczny" wojny, ale potężny instrument zniszczenia, równie skuteczny jak broń chemiczna.

 

2. Matthieu Aikins, „Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną", z jęz. angielskiego przeł. Tomasz Macios

W tym niezwykłym reportażu podążamy z Aikinsem śmiertelnie niebezpiecznym szlakiem przemytników. W 2016 roku dziennikarz wyrusza z rozdartego wojną Kabulu do Europy razem ze swoim przyjacielem Omarem, młodym kierowcą i tłumaczem, oraz z milionami uchodźców poszukujących lepszej przyszłości.


Gratulujemy autorce i autorowi, tłumaczom oraz wszystkim kolegom i koleżankom z redakcji, którzy przyczynili się do wydania tych dwóch, poruszających reportaży!

Książki