Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.11.2018

ECS Historia. Spotkanie 2 | Stommizm

Czym jest stommizm? Kim był człowiek, który potrafił powiedzieć komunistom „nie"? Zapraszamy na spotkanie wokół biografii Stanisława Stommy, jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich II połowy XX wieku. Wspólnie zastanowimy się nad tym, czy jego myśl pozostaje aktualna również i dziś.
Gośćmi Europejskiego Centrum Solidarności będą Henryk Woźniakowski, publicysta, wydawca, tłumacz, prezes zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak" oraz dr hab. Radosław Ptaszyński, historyk z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor książki „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy" (Wydawnictwo Znak, 2018). Spotkanie poprowadzi Michał Przeperski z Instytutu Pamięci Narodowej.

SPRZEDAŻ KSIĄŻEK
W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę „Stommizm". Płatność tylko gotówką.

Spotkanie z: Radosławem Ptaszyńskim, Henrykiem Woźniakowskim

Data spotkania: Wtorek, 27 listopada 2018

Godzina: 18:00

Gdzie: ECS, biblioteka (1 piętro), plac Solidarności 1, Gdańsk

Prowadzący: Michał Przeperski

Kiedy 10 lutego 1976 roku w sejmie głosowano nad zmianami w Konstytucji PRL, był jedynym, który powiedział: nie. Nie – PZPR nie jest kierownicza silą narodu, nie – Polska nie jest państwem socjalistycznym działającym pod dyktando ZSRR, nie – prawa obywateli nie mogą być uzależnione od wypełniania obowiązków wobec socjalistycznego państwa. Przeszło dwadzieścia lat wcześniej jako jeden z redaktorów „Tygodnika Powszechnego” odmówił zamieszczenia nekrologu Stalina, a w 1968 roku głośno protestował przeciw agresji władz wobec zrewoltowanej młodzieży. Jego postawa sprzeciwu, zarazem głęboko rozważna i perspektywiczna, burzyła spokój i zadowolenie decydentów.
Uznany za jednego z najwybitniejszych intelektualistów polskich XX wieku Stanisław Stomma był patronem opozycji w PRL i budowniczym demokracji III RP.