Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.09.2014

Jacek Hugo-Bader jeździ po Polsce

Autor Długiego filmu o miłości spotka się z czytelnikami w dziewięciu miejscowościach. Czy na przełomie sierpnia i września odwiedzi też twoje miasto? Sprawdź!

Jacek Hugo-Bader w czerwcu 2013 roku jedzie w Karakorum. Jest jednym z czterech członków wyprawy, która wyrusza na Broad Peak po ciała zaginionych podczas zimowej wyprawy Maćka Berbeki i Tomka Kowalskiego. Mierzy się z ośmiotysięcznikiem, własnymi słabościami i szaleństwem ludzi gór. To najbardziej niezwykła podróż w jego życiu.

Plan trasy autorskiej dostępny poniżej:

SIERPIEŃ 2014

województwo pomorskie

20 sierpnia (środa) - Kartuzy, godz. 17.00, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (ul. Gdańska 15)

21 sierpnia (czwartek) - Gdańsk, godz. 17.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 9 (ul. Jagiellońska 8)

22 sierpnia (piątek) - Tczew, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Dąbrowskiego 6)

WRZESIEŃ 2014

województwo kujawsko-pomorskie

10 września (środa) - Bydgoszcz, godz. 18.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (Stary Rynek 24, sala wykładowa)

11 września (czwartek) - Inowrocław, godz. 18.00, Biblioteka Miejska (ul. Kilińskiego 16)

województwo pomorskie

13 września (sobota) - Rumia, godz. 18.30, Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy (ul. Starowiejska 2, budynek Dworca PKP)

województwo świętokrzyskie

23 września (wtorek) - Kielce, godz. 17.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna (ul. Ściegiennego 13)

24 września (środa) - Końskie, godz. 17.00, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy (ul. Partyzantów 1)

25 września (czwartek) - Starachowice, godz. 16.00, Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Kochanowskiego 5)

fot. Wikimedia Commons

Atak – linia śmierci – deadline. Kulisy tragicznej wyprawy.

„Jacek Hugo-Bader i Wydawnictwo Znak przepraszają Annę Czerwińską za zamieszczenie nieprawdziwej informacji o niej na stronie 50 książki „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

„Wiadomością dnia jest spotkanie, które miałem na ścianie Broad Peaku. To chłopak z Niemiec, który chwali się, że był na szczycie, więc go pytam, czy widział ciała dwóch mężczyzn. Tak, ale jednego, powyżej przełęczy, na samej drodze. I zawadza. Opisuje jego ubranie, wyposażenie, ale nie wie, czy był młody, czy stary, bo głowę ma schowaną w ramionach. Wisi w małym skalnym kominku dziwnie przypięty małpą do starej liny poręczowej między kamiennymi ściankami. Małpy używa się do podchodzenia, a chłopaki przecież schodziły. Niemiecki wspinacz nie chciał dotykać ciała, ale myśli, że to młody człowiek, bo wszystko na sobie ma bardzo kolorowe. Potem zrobił zdjęcie, wielki krok, przepiął się, żeby ominąć naszego chłopaka, jego małpę, i poleciał na dół”.

Wielki sukces polskich himalaistów (pierwsze zimowe wejście) i jednocześnie wielki dramat. Hugo-Bader w czerwcu i lipcu 2013 roku przebywał w bazie, w Karakorum, był jednym z czterech członków polskiej wyprawy, która wyruszyła po zaginionych Tomasza Kowalskiego i Macieja Berbekę. Udało się odnaleźć tylko ciało Tomka.

Czterech uczestników zimowego ataku na Broad Peak chciało przekroczyć granicę strachu, dwaj z nich przekroczyli granicę życia i śmierci. Co było przyczyną tragedii − miłość do gór, utrata instynktu samozachowawczego, czy pycha i żądza sukcesu? Komisja powołana przez Polski Związek Alpinizmu o tragiczne skutki wyprawy obwinia tylko Adama Bieleckiego. Ale czy to możliwe, aby błąd jednego człowieka przesądził o wszystkim? Jak było naprawdę?

Bielecki nie chce więcej wspinać się z Polakami, Kowalski i Berbeka nie wrócili spod Broad Peaku, wkrótce potem pod górą w Karakorum ginie Artur Hajzer, twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Autor kreśli portrety wspinaczy i rozmawia z żyjącymi bohaterami. Odsłania tajemnicę wysokogórskiej wspinaczki i wprowadza w jej magię. Hugo-Baderowi można zaufać: poznamy naturę lodowych (jak ich nazywają) wojowników, zapach górskich bitew, ich gorycz i słodycz.