Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

20.03.2019

Jak pięknie różnią się nasze mózgi

Miesięcznik „Znak" zaprasza na spotkanie promocyjne numeru marcowego: "Jak pięknie różnią się nasze mózgi".

Naszym gościem będzie:
dr Zbigniew Sołtys - wykładowca neurobiologii, pracownik Zakładu Neuroanatomii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ, zajmuje się głównie komórkami glejowymi i neuroinformatyką.

Chyba żadne z badanych przez neurobiologów zagadnień nie wzbudza tak wielu emocji jak kwestia różnic między mózgiem kobiecym a męskim. Każde znaczące odkrycie w tej dziedzinie odbija się szerokim echem w mediach, a sami naukowcy narażają się na ataki ze strony radykalnych zwolenników lub przeciwników równości płci.
Czy mniejszy mózg równa się mniejszemu rozumowi? Jakie choroby układu nerwowego przeważają u kobiet, a jakie u mężczyzn? Czy stężenie testosteronu w czasie życia płodowego może mieć wpływ na nasze późniejsze wybory? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć już w środę, 20 marca.

Rozmowę poprowadzi Elżbieta Kot - redaktorka „Znaku".

Podczas spotkania będzie można kupić nowy numer miesięcznika.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spotkanie z: dr Zbigniewem Sołtysem

Data spotkania: Środa, 20 marca 2019

Godzina: 18:00

Gdzie: De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

Prowadzący: Elżbieta Kot

Rozwój nowoczesnych metod obrazowania pozwala coraz lepiej badać budowę i działanie ludzkiego mózgu. Wiemy, że pod wpływem wielu czynników – m.in. wieku, diety czy stylu życia – zmienia się mózg każdego z nas. Na dostosowanie się do nowych, nawet bardzo trudnych warunków, pozwala mu niezwykła plastyczność. Coraz lepiej zaczynamy także rozumieć, jak pracują tzw. nietypowe mózgi, np. osób z zaburzeniami, które doświadczają rzeczywistości w inny sposób, niż osób neurotypowych. Poznanie tej odmiennej perspektywy umożliwia znacznie bogatsze spojrzenie na otaczający nas świat.
Czy mózg ma płeć? Dlaczego potrzebujemy bogactwa neuroróżnorodności? W jaki sposób pracują nietypowe umysły? Jak zmienia się podejście do osób z autyzmem?

W Temacie Miesiąca:

Lekcja mistrza zen
Włodzisław Duch w rozmowie z Anną Mateją

Mózg kobiecy, mózg męski?
Zbigniew Sołtys

Neuroróżnorodni. Jak zmieniało się myślenie o autyzmie
Ewa Furgał

Nietypowe światy Olivera Sacksa
Michał Jędrzejek

Ponadto w numerze:
„Nie czuję się lojalna wobec Chrystusa, mogę się czuć lojalna wobec Jezusa” Hannah Arendt
Kryzys w Wenezueli. Czy 20 lat socjalizmu odpowiada za upadek jednego z najbogatszych państw Ameryki Płd.? – Joanna Gocłowska-Bolek
Inteligent w polityce. O zyskach i stratach płynących z politycznego zaangażowania Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Andrzejem Brzezieckim
„Scenografia to myślenie przez emocje”. O znaczeniu przestrzeni w teatrze Andrzej Witkowski w rozmowie z Katarzyną Pawlicką
Stacja: Literatura – Opowiadanie Jakuba Kornhausera „Dekada w żyznym kraju”