Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.12.2016

Jaki jest przepis na szczęście według neurobiologa, a jaki według teologa?

Miesięcznik ZNAK zaprasza na spotkanie z prof. Jerzym Vetulanim i ks. Grzegorzem Strzelczykiem, autorami książki „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu", które odbędzie się 1 grudnia o godz. 18:30 w Muzeum Narodowym w Krakowie (Sala Samurajów).

 

Podczas spotkania spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania:

- po co i jak inwestować w rozwój kory mózgowej?

- czy istnieje maszyna do produkcji doświadczeń religijnych?

- jaki jest przepis na szczęście według neurobiologa, a jaki według teologa?

- co dzieje się z człowiekiem w chwili śmierci? Czy zwierzęta są świadome istnienia śmierci?

 

Czy neurobiolog - „facet od szczurów" może znaleźć wspólny język z księdzem - „kierownikiem do spraw duchowych"? Sprawdź na czwartkowym spotkaniu!

 

Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz Radia TOK.FM.

 

Prof. Jerzy Vetulani (ur. 1936) - neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik. Autor kilkuset prac badawczych, książek, laureat wielu nagród i odznaczeń, członek licznych gremiów naukowych. Popularyzator nauki. Ale także: działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, showman, zwolennik legalizacji marihuany i miłośnik uroków życia takich jak czerwone wino.

 

Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971) - teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium „Więzi". Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.

 

Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak" w ramach cyklu „Neuroteologie".

Mózg i dusza, wiara i rozum, czyli neurobiolog i teolog w fascynującej rozmowie
Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? Badacz kory orbitofrontalnej, hipokampa i innych zakątków mózgu może znaleźć wspólny język ze znawcą chrystologii! Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii. Książkę zainspirowały ich rozmowy publikowane w miesięczniku „Znak” w ramach cyklu Neuroteologie.
Prof. Jerzy Vetulani (1936–2017) – neurobiolog, psychofarmakolog, biochemik. Autor kilkuset prac badawczych, książek, laureat wielu nagród i odznaczeń, członek licznych gremiów naukowych. Popularyzator nauki. Ale także: działacz opozycji w PRL, współzałożyciel Piwnicy pod Baranami, showman, zwolennik legalizacji marihuany i miłośnik przyjemności życia.
Ks. dr Grzegorz Strzelczyk (ur. 1971) – teolog, autor publikacji naukowych i książek, rekolekcjonista. Współzałożyciel i stały współpracownik kanału boska.tv, członek Laboratorium „Więzi”. Ale także: pasjonat fotografii i miłośnik górskich wypraw, który stara się wykorzystywać nowe technologie do wsparcia warsztatu teologicznego.