Kiedy świat rejteruje, trzeba brać go w ryzy
W Szczelinach chcemy przede wszystkim łączyć czytelników z ekspertami z różnych dziedzin. Pasjonatami, którzy nie tylko pragną dzielić się wiedzą, ale także potrafią wytłumaczyć zawiłości współczesnego świata. Liczymy na to, że nasze książki non-fiction umożliwią każdemu wgląd w kompleksowo przedstawione zagadnienia i zachęcą do ich dalszego eksplorowania.
- Niezwykle potrzebne są książki, które przyglądają się aktualnym wydarzeniom - mówi Rafał Czech, pomysłodawca oraz opiekun imprintu. - Dotykają spraw bardzo nam bliskich, ale i tych dziejących się w miejscach niepoznanych przez nas kultur. Kiedy świat rejteruje, trzeba brać go w ryzy, porządkować, objaśniać i starać się zrozumieć. Zwłaszcza w tym trudnym czasie".
Już 7 września ukażą się dwie pierwsze pozycje: „Ameryka. Dom podzielony" Andrzeja Kohuta oraz „Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował tożsamość narodową" Dominika Héjja.
Andrzej Kohut - amerykanista, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i specjalista ds. nowych mediów w Ośrodku Studiów Wschodnich - kreśli jeden z najpełniejszych obrazów współczesnych Stanów Zjednoczonych. W „Ameryce. Domu podzielonym" nie tylko przeczytamy o wewnętrznych problemach USA: kulturowych wojnach, spiskowych teoriach spod znaku QAnon, systemowym rasizmie czy prześladowaniach osób pochodzenia azjatyckiego, ale również przekonamy się, jaką rolę odgrywa obecnie Ameryka na arenie międzynarodowej.
„Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował tożsamość narodową" przybliżą nam z kolei orbánowską wizję porządku. Dominik Héjj - doktor politologii, twórca poświęconego polityce węgierskiej portalu kropka.hu - bierze na warsztat retorykę obecnego premiera i jego sen o wielkich Węgrzech. Ukazuje procesy, jakie zaszły w kraju od 1998 roku, a przede wszystkim przygląda się temu, czy - a jeśli tak, to w jaki sposób - udało się prawicy przeprogramować węgierskie społeczeństwo i tożsamość narodową.
26 października przeniesiemy się na Półwysep Indyjski dzięki książce „Indie. Kraj miliarda marzeń". Weronika Rokicka - doktor nauk humanistycznych i wykładowczyni na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego - zabierze nas do współczesnych Indii. Autorka postrzega je jako śmiały projekt polityczny, społeczny i gospodarczy, a przede wszystkim jako kraj utkany z historii ludzi, którzy z determinacją i cierpliwością realizują swoje marzenia. Obraz Indii, jaki wyłania się z jej narracji jest daleki od zerojedynkowego postrzegania tego jakże zróżnicowanego kraju.
9 listopada przeczytać będziemy mogli o stosunkach rosyjsko-chińskich w książce Michała Lubiny, doktora habilitowanego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowcy w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Z książki „Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin" dowiemy się między innymi, co takiego się wydarzyło, że Moskwa i Pekin w ciągu pół wieku przeszły od wrogości do bliskości.
A to nie wszystko, czego można się spodziewać po Szczelinach w 2022 roku. Wraz ze startem imprintu rusza podcast, w którym wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy starali się zrozumieć otaczające nas zjawiska. Podcast poprowadzi Dominik Szczepański, reporter związany z Gazeta.pl, autor i współautor wielu książek (m.in. „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza", „Spod zamarzniętych powiek").
Za identyfikację wizualną marki odpowiada Łukasz Piskorek.
Zapraszamy do Szczelin!
www.szczeliny.pl
www.facebook.com/szczeliny
www.instagram.com/szczeliny_