Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

09.10.2017

Kobieta, która się sprzeciwiła reżimowi Islamskiej Republiki Iranu

„Jeśli dalej będziesz postępować tak jak teraz, będziemy zmuszeni pozbawić cię życia. Jeśli więc je cenisz, przestań oczerniać Republikę Islamską. Natychmiast skończ z rabanem, który podnosisz poza krajem. Zabić cię - to dla nas naprawdę banalnie proste".

Taką kartkę przyczepioną na drzwiach wejściowych swojego domu w Teheranie znalazła Szirin Ebadi, pierwsza sędzina w historii Iranu, działaczka na rzecz praw człowieka i feministka.

W latach 70. XX wieku ulice Iranu nie różniły się niczym od reszty świata bawiącego się w rytm muzyki The Bee Gees. Wszystko zmieniło się, gdy po obaleniu szacha nad aparatem państwa pełną kontrolę przejęło prawo islamu. Od tego momentu o życiu Irańczyków decydują policja religijna i sądy religijne.

Szirin Ebadi to pierwsza muzułmanka w historii wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatem i broniła wielu działaczy opozycji. Napisała przejmującą relację z samego epicentrum dramatycznych przemian, jakie nastąpiły w Iranie po rewolucji islamskiej. Za pomoc prześladowanym i torturowanym opozycjonistom, a także kobietom aresztowanym przez policję moralną za „wyzywająco zsuniętą z czoła chustę" trafiła do więzienia. Nękana przez służby wewnętrzne, które zastraszały jej córki oraz przyjaciół, w końcu znalazła się na liście największych wrogów prawa szariatu.

Książka „Kiedy będziemy wolne" jest ostrzeżeniem, jak może wyglądać sytuacja w kraju, w którym władzę przejmują religijni fanatycy.

Raport działaczki i pamiętnik kobiety.

Nadeszła pora, aby to kobiety nauczyły mężczyzn, czym jest islam.
Szirin Ebadi

Szirin Ebadi opisuje szokujące losy ofiar religijnego państwa w czasach po rewolucji islamskiej i wprowadzeniu prawa szariatu w Iranie. Pierwsza w historii Iranka nagrodzona Pokojową Nagrodę Nobla relacjonuje masowe aresztowania, publiczne egzekucje i tortury na opozycjonistach. W migawkach z codziennego życia w Teheranie pisze zarówno o randkujących młodych Irankach, jak i policji moralnej, która decyduje o losie kobiety aresztowanej za wystający spod chusty kosmyk włosów.

Po raz pierwszy noblistka ujawnia swój osobisty dramat. Służby wewnętrzne terroryzują przyjaciół, współpracowników i córki aktywistki. Ukochany mąż zostaje uwiedziony przez podstawioną agentkę. Skazany na ukamienowanie za cudzołóstwo prosi o pomoc zdradzoną żonę.

"Kiedy będziemy wolne" to przede wszystkim wspomnienia o kobietach – prawniczkach, feministkach, matkach i córkach – stających do nierównej walki z państwem w pełni kontrolowanym przez ekstremistycznych wyznawców islamu.

Szirin Ebadi – aktywistka, nauczycielka akademicka, publicystka i pierwsza sędzina w historii Iranu. Gdy islamiści usunęli kobiety ze wszystkich funkcji publicznych, Ebadi została adwokatem i walczyła o wolność dla ofiar ekstremistów.