Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.11.2021

Książka Christiny Lamb laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

Miło nam poinformować, że książka naszej Autorki Christiny Lamb została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego.

Książka wygrała w kategorii „Nagroda specjalna dla korespondentów wojennych" przyznawanej za książkę, która rzetelnie informuje o przebiegu współczesnych konfliktów zbrojnych lub zdaje relację z miejsc szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Wyróżniani są autorzy, którzy - w dobie kryzysu mediów tradycyjnych - podejmują ryzyko, by dostarczać wiedzy, budzić sumienia i nieść przestrogę na przyszłość. Nagradzana jest intuicja śledcza, determinacja w dążeniu do prawdy i szeroki horyzont refleksji.

Książka Christiny Lamb „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom" (Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women) ukaże się nakładem wydawnictwa ZNAK Literanova w kwietniu 2022 roku w przekładzie Agnieszki Sobolewskiej.

Christina Lamb przez ponad trzydzieści relacjonowała konflikty zbrojne i wojenne, szczególne miejsce poświęcając kobietom. W swojej najnowszej książce, finalistce dwóch prestiżowych nagród Baillie Gifford Prize 2020 oraz Orwell Prize for Political Writing 2021, daje wstrząsające świadectwo ogromu cierpienia i bólu, jakiemu poddawane są kobiety podczas konfliktów zbrojnych. Pokazuje, jak przemoc seksualna i gwałt stanowią uniwersalne narzędzie kontroli. Świadectwa bohaterek książki, tych kobiet, które przeżyły, są wstrząsające. Szczególnie w świetle obojętności światowej publiki wobec ich cierpienia.

Szacuje się, że podczas trzech miesięcy trwania ludobójstwa w 1994 r. w Rwandzie zostało zgwałconych od 100 000 do 250 000 kobiet. Agendy Narodów Zjednoczonych oceniają, że podczas wojny domowej w Sierra Leone w latach 1991-2002 zostało zgwałconych ponad 60 000 kobiet, w Liberii w latach 1989-2003 ponad 40 000 kobiet, w byłej Jugosławii w latach 1992-1995 zgwałcono około 60 000 kobiet, z kolei podczas ostatnich 12 lat wojny w Demokratycznej Republice Konga co najmniej 200 000 kobiet ucierpiało z powodu gwałtu.
„Kobieta idąca po wodę lub po drewno na opał jest w większym niebezpieczeństwie niż żołnierz na linii frontu." - Margot Wallström, Specjalna Przedstawicielka NZ ds. Przemocy Seksualnej w Sytuacjach Konfliktu