Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

19.01.2021

Książka „Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę" nominowana w plebiscycie Lokomotywy

Z radością informujemy, że książka „Wojownicy i czarodzieje. Jak upolować wiedźmę" w tłumaczeniu Jerzego Kozłowskiego wydana przez Znak Emotikon została nominowana w plebiscycie Lokomotywy w kategorii przekład.

W uzasadnieniu napisano: „Cressida Cowell napisała cudowną, pełną przygód, a przy tym mądrą opowieść o nastolatkach ze zwaśnionych plemion poszukujących pomysłu na siebie, tyle że w świecie zamieszkanym przez skrzaty i olbrzymy. Jerzy Kozłowski cudownie tę powieść przetłumaczył - czyta się ją świetnie. Opowieść płynie lekko, a przecież mnóstwo tutaj neologizmów, żarcików językowych i postaci mówiących w charakterystyczny sposób. Tłumacz musiał nieustannie balansować między powagą (bo to wbrew pozorom bardzo poważna historia) a żartem i komedią. Doskonała robota".


W plebiscycie możecie głosować do 31 stycznia https://www.plebiscytlokomotywa.pl/

Kiedyś istniała magia, która wypełniała ciemne lasy.
Dopóki nie przybyli Wojownicy…

Xar to Czarodziej, który nie ma czarodziejskiej mocy i zrobi wszystko, aby ją zdobyć. Wish, córka królowej Wojowników, brzydzi się magią i kiedy odkrywa, że przedmioty zaczynają magicznie ożywać w jej rękach, robi wszystko, aby to ukryć.
Od dziecka wpajano im, żeby nienawidzić siebie nawzajem. Czarodzieje i Wojownicy byli tak bardzo zajęci walką między sobą, że nie zauważyli powrotu Pradawnego Zła. Teraz muszą zapomnieć o kłótniach, żeby razem dotrzeć do lochów Żelaznego Grodu Wojowników, gdzie coś, co śpi od setek lat, właśnie zaczyna się budzić...
Książka nagrodzona przez młodych czytelników Blue Peter Book Award.

Cressida Cowell - Brytyjska pisarka i ilustratorka książek dla dzieci, autorka „Jak wytresować smoka?” , za którą została nagrodzona literacką nagrodą Gold Nestle Smarties Book. Aktywnie działa na rzecz szerzenia czytelnictwa wśród dzieci. Jednym z jej postulatów jest: zapewnienie każdemu dziecku prawo do posiadania własnej książki. Pisanie dla dzieci uważa za największy przywilej na świecie. Najbardziej cieszy ją, gdy czytelnicy opowiadają, że czytają jej książki całą rodziną. Prace nad każdą książką zaczyna od narysowania mapy nowego magicznego uniwersum.

„Czarodzieje oraz Wojownicy są zagorzałymi wrogami. Roszczą sobie prawo do panowania nad lasem i nie uznają kompromisów. Los jednak płata wszystkim figla i splata przeznaczenie Xara oraz Nadziejki. Razem będą musieli stawić czoła wrogowi znacznie przewyższającego rangą Czarowników i Wojowników razem wziętych!
Książka jest bardzo dobrze napisana – czyta się ją jednym tchem, a ciekawość ,,co będzie dalej” nie pozwala oderwać się od fabuły ani na chwilę!
Dodatkowo – co jest charakterystyczne dla książek pani Cowell, między treścią znajduje się wiele ilustracji, obrazków, imitacji ksiąg z zaklęciami oraz innych niespodzianek dla czytelników.
"Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę” to w zasadzie klasyczna historia o walce dobre ze złem, ale bez zbędnej pompy i górnolotnych tekstów. To opowieść z której można wynieść refleksje na temat stereotypowego postrzegania innych, wiary we własne możliwości oraz przyjaźni ponad granicami. Bardzo polecam!”
/Julita Pasikowska-Klica, bajkochlonka.pl/