Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

21.09.2018

"Manhattan Beach" - na tę książkę czekaliśmy 7 lat

Po nagrodzie Pulitzera Jennifer Egan zamilkła na długo. Teraz powróciła z nową powieścią, która od razu została nominowana do National Book Award.
"Manhattan Beach" ukazała się w Znaku Literanova 19 września.
To wyjątkowa powieść w dorobku Jennifer Egan, w której autorka
celowo zrezygnowała z postmodernistycznych eksperymentów.
Powieść o klasycznej, eleganckiej narracji, przyrównywana przez krytyków do dzieł E.L. Doctorowa, Williama Faulknera czy Edith Wharton. W Manhattan Beach Egan po raz pierwszy wykorzystała kostium historyczny i przeniosła nas do Nowego
Jorku lat 30. i 40. XX wieku, szczególnego okresu w historii Ameryki, w którym zaczynała budować się jej światowa potęga.
Autorkę interesowało, jak wyglądał początek świata, którego symbolicznego końca upatruje w ataku na World Trade Center w 2001 roku.
Egan w ten sposób dołączyła do grona pisarzy, którzy spoglądając
wstecz, opowiadają nam o współczesnych problemach, a z historycznych uwarunkowań wyciągają wnioski ważne dla nas, dzisiaj. Nie dziwne więc, że Nowojorczycy, mieszkańcy najbardziej
nowoczesnego i otwartego miasta świata, w plebiscycie One Book, One New York uznali Manhattan Beach za najlepszą książkę roku i jednocześnie najciekawszą opowieść o ich mieście. Rzeczywiście, Nowy Jork to jeden z głównych bohaterów powieści, choć Egan opowiada o nim trochę inaczej, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Jej bohaterowie odwracają się plecami do Manhattanu, na to, żeby dołączyć do kanonu nowojorskiej powieści - i rzeczywiście ignorują Broadway i Wall Street, a zamiast tego zwracają się ku morzu. Nowy Jork długo był przecież przede wszystkim portem - miejscem rozładunku okrętów, interesów dobijanych w dokach, bramą do Ameryki dla imigrantów.
Bohaterowie Egan mają więc włoskie, polskie i irlandzkie korzenie, które sprawiają, że w nowym świecie niewiele mogą stracić i wszystko zyskać. Ich role nie są jeszcze zdefi niowane, a los przesądzony. W momencie transformacji, którą przechodzi całe społeczeństwo, mogą próbować stać się tym, kim chcą: drobny przestępca uczciwym obywatelem, gangster, który dorobił się w czasach prohibicji - szanowanym biznesme nem, a dziewczyna, której nie wystarczała rola żony i matki, nurkiem naprawiającym uszkodzone okręty. Recenzent „New York Time sa" napisał, że Manhattan Beach niewątpliwie zasługuje Egan opowiada o Ameryce i jej najsłynniejszym mieście
z prawdziwym rozmachem. Gdybyśmy chcieli porównać jej powieść do fi lmu, naturalnym skojarzeniem byłyby pewnie te stworzone przez Martina Scorsese.
Jednak w odróżnieniu od reżysera Chłopców z ferajny Egan oddaje głos kobietom i pokazuje, że także one budowały Amerykę.
BOGNA ROSIŃSKA, REDAKTOR, ZNAK LITERANOVA

Jennifer Egan

Manhattan Beach

Tłumaczenie: Anna Gralak

Najlepsza powieść roku zdaniem mieszkańców Nowego Jorku! Książka nominowana do National Book Award 2017

Jest rok 1943, dziewiętnastoletnia Anna Kerrigan nurkuje w okolicach Staten Island. Do tej pory, jako jedyna kobieta nurek, schodziła pod wodę, by naprawiać zniszczone statki, które walczyły na Pacyfiku. Teraz nurkuje w poszukiwaniu ciała swojego ojca.
Kilka lat wcześniej Anna towarzyszyła ojcu podczas wizyty w posiadłości Dextera Stylesa, szemranego biznesmena, który dorobił się na czarnym rynku w czasach prohibicji. Spotkanie na Manhattan Beach trwało krótko, jednak losy tych trojga splotły się już na zawsze.

"Manhattan Beach", jak każda wielka powieść, ma wiele warstw i tajemnic. To nie tylko wciągająca historia z suspensem, rozgrywająca się na tle panoramy Nowego Jorku lat 30. i 40., ale przede wszystkim porywająca opowieść o dziewczynie, która na nowo zdefiniowała granice tego, co jest dopuszczalne dla kobiet.