Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.03.2017

Mroczna historia

Joseph Knox (prawdziwe nazwisko Knobbs), jest specjalistą odpowiedzialnym za zakup kryminałów do księgarni Waterstone (duża sieć księgarń w Wielkiej Brytanii). To właśnie ten facet z debiutanckich powieści - takich jak „Dziewczyna z pociągu" - robi bestsellery.
Teraz ten specjalista liczy na to, że thriller jego autorstwa będzie kolejną powieścią, od której nie będziecie mogli się oderwać aż do ostatniej strony.

Wystarczy jedno spojrzenie na Knobbsa, by wiedzieć, że to prawdziwy fanatyk powieści kryminalnych. Z pasją opowiada o klasykach gatunku i o swoich ulubionych tytułach.

- W pracy mam opinię eksperta, a nawet maniaka od kryminałów. Tak, to jest moja praca marzeń - mówi.

„Dziewczyna z pociągu" zwróciła jego uwagę bardzo szybko. Sieć Waterstone postawiła na tę powieść już w styczniu 2015.

- Debiut prawie zawsze sprawdza się na początku roku. Do tego doszedł świetny tytuł i tło powieści, które tak naprawdę jest bliskie wielu osobom - kto z nas dojeżdżając do pracy, nie gapi się przez okno pociągu czy tramwaju? To hitchcockowskie nawiązanie zaintrygowało wielu czytelników - zdradza.

Los sprawił, że kolejnym debiutem, na który postawiła sieć Waterstone, jest kryminał Knobbsa „Syreny". Wydał ją pod pseudonimem Joseph Knox nie tylko dlatego, żeby odróżnić swoją twórczość literacką od codziennej pracy w sieci księgarń, ale także dlatego, że jego oryginalne nazwisko nie brzmiało zbyt mrocznie - a pamiętajmy, że „Syreny" to powieść noir.

To pierwsza z planowanych przynajmniej trzech powieści o detektywie Aidanie Waitsie, bohaterze niejednoznacznym, którego sam autor określa jako skompromitowany. Akcję powieści Knobbs osadził w swoim ukochanym rodzinnym Manchesterze.

- Na pierwszym planie stawiam młodego detektywa, którego przyłapano na kradzieży narkotyków z policyjnych magazynów. Rozwój wypadków sprawia, że zostaje on wplątany w koszmar pracy pod przykrywką. Od tego momentu przebywa głównie w luksusowych willach szprycujących się narkotykami bogaczy albo odwiedza brudne przestępcze zaułki - opowiada Knobbs. - Strasznie mnie kręcą takie klimaty.

Powieścią ekscytują się też wydawcy. Po prawie dwutygodniowej licytacji Knobbs podpisał umowę na trzy książki z wydawnictwem Transworld, tym samym, które wydało „Dziewczynę z pociągu". Przypomnijmy, że ciągle mówimy o debiutancie.

- To był jeden z najszczęśliwszych momentów w moim życiu - mówi autor.
Joseph Knobbs mimo literackiego debiutu nie zamierza rzucać pracy w Waterstone. - To naprawdę wielka przyjemność na co dzień zajmować się książkami, a wieczorem pisać własne. Kryminały to jedna z ważniejszych rzeczy w moim życiu - dodaje.

Andy Pain, „Crime Scene Magazine"

Joseph Knox

Syreny

Tłumaczenie: Anna Gralak

W zarządzanych przez mafię pubach i knajpach Manchesteru syreny sprzedają bilety do piekła – heroinę i ecstasy. Żyjąc na krawędzi, skutecznie skrywają swoje sekrety. W łaski syren musi się wkupić młody detektyw Aidan Waits, skompromitowany policjant, który nie może uwolnić się od błędów przeszłości. Aby nie stracić odznaki, zostaje wtyczką wśród narkotykowych dealerów.

Sprawy mocno się komplikują, gdy Waits ma odnaleźć córkę ważnego polityka ukrywającą się wśród syren. Klucząc w świecie skorumpowanych policjantów, pięknych kobiet i bezwzględnej mafii, odkrywa prawdę, którą niekoniecznie chciał poznać.

Świetnie napisany, angażujący i przepełniony mroczną atmosferą kryminał. Knox zbudował z detalami świat policyjnych śledztw i narkotykowych porachunków, stworzył bohaterów, którzy w życiu poszli na wszystkie możliwe kompromisy. Idealna lektura dla fanów takich kinowych hitów jak „Infiltracja” i „Donnie Brasco”.Joseph Knox – pisarz, księgarz, literacki wojownik. Wychowywał się w okolicach Manchesteru. Ciemną stronę tego przemysłowego miasta poznał, pracując w lokalnych pubach i barach. Od kiedy wszedł w branżę księgarską, sprzedał tysiące kryminałów, ale zawsze pragnął napisać własną serię. Na kartach „Syren” odwzorował rodzinne miasto we wszystkich jego ponurych barwach, odważnie odsłaniając mroczne tajemnice.