Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.09.2017

Nadzieja dla tysięcy chorych

Na chorobę Hashimoto (nazwa pochodzi od nazwiska japońskiego lekarza - Hakaru Hashimoto, który ją opisał) cierpi mnóstwo ludzi. Najczęściej to kobiety, szacuje się, że nawet co trzecia może mieć objawy tego schorzenia. Zapalenie tarczycy, bo o nim mowa, należy ona do grupy chorób nazywanych autoimmunologicznymi, czyli takich, w której organizm sam zwraca się przeciwko sobie. Z nieznanego powodu układ immunologiczny rozpoznaje białka tarczycowe jako wrogie i niszczy je, upośledzając aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę hormonów tarczycy.

Często osoba chora nie wie, że cierpi na Hashimoto, ponieważ objawy choroby nie są jednoznaczne. Może to być np. senność, skłonność do depresji, wypadanie włosów, kłopoty z koncentracją i pamięcią, bóle mięśni i stawów czy nieuzasadnione tycie. Często pacjenci trafiają do lekarzy, którzy leczą objawowo, a nie są w stanie dotrzeć do sedna problemu. Często kłopoty zdrowotne nasilają się i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Efektem jest coraz gorsze samopoczucie i kolejne wynikające z tego choroby. Czy hashimoto można ujarzmić?

Farmaceutka Izabella Wentz, autorka książki „Hashimoto. Jak w 90 dni pozbyć się objawów i odzyskać zdrowie, postanowiła zmierzyć się z problemem, gdy u niej samej zdiagnozowano zapalenie tarczycy.

„Pierwszym krokiem (...) miało być opracowanie kuracji dla samej siebie. Kuracja, obejmująca określone zmiany w diecie, strategię suplementacji oraz zażywanie innowacyjnych leków mających zwalczyć podłoże mojego problemu - w końcu sprawiła, że zaczęłam czuć się lepiej, a w styczniu 2013 roku nastąpiła u mnie remisja".
Obecnie nie ma lekarstwa na zapalenie tarczycy typu Hashimoto, można jednak zminimalizować negatywne objawy. Izabella Wentz przekonuje nawet, że można się ich całkowicie pozbyć oraz znacząco obniżyć poziom przeciwciał przeciwtarczycowych aTPO i odbudować tkankę tarczycową.

„Gdy zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto, zmagałam się z ciągłym zmęczeniem, tyciem, wypadaniem włosów, zespołem jelita drażliwego, zespołem cieśni nadgarstka, bólami stawów, chorobą refleksową przełyku, brakiem koncentracji, chronicznym kaszlem, licznymi alergiami, wzdęciami, niepokojem, palpitacjami serca, bladą skórą, marznięciem, trądzikiem i wieloma innymi problemami. Z radością oznajmiam, że wszystkie objawy zniknęły" - pisze Izabella Wentz.

Każdy rozdział jej książki to kolejny etap terapii. Autorka łączy medycynę klasyczną z dietą, zmianą trybu życia i niekonwencjonalnymi metodami leczenia.

 

Każdy rozdział tej książki to kolejny etap terapii

Hashimoto to najpowszechniejsza przewlekła choroba autoimmunologiczna – zmaga się z nią co trzecia kobieta na świecie. Jest bezpośrednią przyczyną między innymi zapalenia tarczycy. I jak dotąd jest nieuleczalna.

Gdy w 2009 roku u farmaceutki Izabelli Wentz zdiagnozowano chorobę Hashimoto, kobieta postanowiła zmierzyć się z nią na własnych warunkach. Wykorzystując swoje doświadczenie i medyczną wiedzę mamy lekarki, opracowała kurację, dzięki której… może żyć normalnie! Teraz chce pomóc także innym.

Każdy rozdział tej książki to kolejny etap terapii. Autorka łączy w niej medycynę klasyczną z niekonwencjonalnymi sposobami leczenia. Podpowiada, jak współpracować z lekarzami, stomatologami i farmaceutami dla uzyskania najlepszych efektów. Daje wskazówki dotyczące zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia, by choroba nie miała szans.