Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.07.2022

„Pocztówka z Mokum" nominowana do Angelusa!

„Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" Piotra Oczki nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus!

Angelus to najważniejsza nagroda dla książek prozatorskich autorstwa pisarzy z Europy Środkowej wydanych po polsku. W pierwszym etapie jury spośród 100 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14. Następnie wybierze z tej grupy finałową siódemkę. Zwycięzca otrzyma 150 tys. złotych i statuetkę autorstwa Ewy Rossano.


Gratulujemy autorowi i trzymamy kciuki za wejście do kolejnego etapu
Polecamy lekturę „Pocztówki...". Dzięki tej książce wyruszycie w podróż śladami holenderskiej sztuki, bez konieczności wychodzenia z domu.

Mokum to w języku jidysz „bezpieczna przystań”. Tak holenderscy Żydzi nazywali Amsterdam. Piotr Oczko znajduje schronienie w świecie ukochanej kultury holenderskiej i oprowadza po niej czytelników jak najlepszy przewodnik. Razem z nim odkrywamy ukryte znaczenia na obrazach dawnych mistrzów, zaglądamy do XVII-wiecznych kościołów i burdeli, patrzymy w oczy dumnym mieszczanom i czarnoskórym niewolnikom. Trafiamy na ślady Zbigniewa Herberta i zatrzymujemy na chwilę na jointa, przyglądając się współczesnym Holendrom. W Mokum – razem z autorem – znajdujemy też samych siebie.

***

"Nigdy nie byłem w Holandii i pewnie nieprędko będę. Ukazanie się tej książki przyjąłem zaś, zdziwiony samym sobą, jak wydarzenie, na które długo i niecierpliwie czekałem. W pisarstwie Oczki są erudycja, reporterskie zacięcie i ogrom wiedzy, który stoi za każdym zdaniem. I coś więcej, co trudno objaśnić, a co sprawia, że ta literatura ma wielką moc."
/Filip Springer/

"Zobaczyć okiem Oczki kulturę Holandii to zobaczyć pod kolejnymi warstwami farb i werniksu nie tylko Kraj Nizin, ale też współczesną Polskę z jej bolączkami."
/Sztuczne Fiołki/

"Pod względem doboru tematu i stylu książkę można porównać jedynie do słynnej Martwej natury z wędzidłem Zbigniewa Herberta. Piotr Oczko jako wytrawny znawca kultury holenderskiej unika jednak uproszczeń i błędów, które stały się udziałem poety."
/Prof. Antoni Ziemba/