Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.09.2018

Rzeźnicy i lekarze. Konkurs przedłużony do 24 września!!!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Znak oraz kanał Uwaga! Naukowy Bełkot. Z okazji premiery książki "Rzeźnicy i lekarze" 45 egzemplarzy książki czeka na osoby, które obejrzą materiał wideo oraz odpowiedzą na pytanie konkursowe!

Aby wziąć udział w konkursie każdy uczestnik powinien:

- udostępnić na swojej tablicy w serwisie Facebook film „Bez czucia - o początkach anestezji" dodany przez kanał Uwaga! Naukowy Bełkot wraz z hashtagiem #rzeznicyilekarze
- obejrzeć odcinek opublikowany w dniu 06.09 na kanale Uwaga! Naukowy Bełkot w serwisie Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=hYQ6X-Alph0)
- odpowiedzieć na pytanie:
W odcinku jest mowa o takich osobach jak Horace Wells, James Y. Simpson, Humphrey Davy, Robert Liston, Joseph Lister, William Morton i John Snow. Wszyscy oni mówili po angielsku, ale ilu z tego siedmioosobowego grona pochodziło z Wysp Brytyjskich, a ilu ze Stanów Zjednoczonych?
- przesłać odpowiedź wraz z linkiem do udostępnionego na tablicy filmu na dedykowany konkursowy mail [email protected]

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym pełnym regulaminem konkursu.
Życzymy powodzenia wszystkim uczestnikom!

 

 

Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeba było gonić po sali i wiązać, by poddali się „leczeniu”.

Chirurg James Y. Simpson jeszcze w 1869 roku uważał, że „żołnierz na polu bitwy pod Waterloo ma większe szanse na przeżycie niż człowiek, który idzie do szpitala”.

Dopiero Joseph Lister odkrył, że infekcje powodują zarazki, które można pokonać środkami antyseptycznymi. Był za swoje teorie wyśmiewany, ale ostatecznie to jemu nauka przyznała rację. Poznajcie niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walkę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy.