Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.10.2021

„Solidarność jest jeszcze przed nami” - zapraszamy na 20. Dni Tischnerowskie

Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Mirosława Grabowska, Janina Ochojska, Marta Titaniec i Adam Woronowicz - to tylko niektóre z postaci, które zobaczymy podczas 20. Dni Tischnerowskich (13-15 października). Główny wykład wygłosi niemiecka filozofka Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz. Dni poprzedzi 2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski (11-13 października), a wręczenie Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera odbędzie się 25 listopada.

Hasłem imprezy są słowa: „Solidarność jest jeszcze przed nami". To parafraza słynnego zdania ks. Tischnera, który pisał: „Mam takie głębokie przekonanie, iż chrześcijaństwo - Ewangelię - mamy nie tyle za sobą, ile przed sobą". Tischner pozostaje w polskiej tradycji filozoficznej kimś, kto najgłębiej spojrzał w fenomen solidarności. Opisując rodzący się na początku lat 80. ubiegłego wieku ruch „Solidarności", w niezwykle przenikliwy sposób uchwycił etyczny wymiar tworzącej się wówczas wspólnoty. Jego obserwacje, zawarte w głośnej „Etyce solidarności", choć wyrastają z tamtego czasu, pozostają aktualne również po 40 latach. O tej aktualności będzie mowa m.in. w trakcie jubileuszowych 20. Dni Tischnerowskich.

Głównym organizatorem imprezy jest w tym roku Instytut Myśli Józefa Tischnera. Współorganizatorami są - jak zawsze - Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny, ale konieczne będą wejściówki, wydawane od 4 października w punktach Info Kraków - ul. Św. Jana 2 oraz Pawilon Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych. Planowane są też transmisje poszczególnych wydarzeń w Internecie.
Dni poprzedzi 2. Międzynarodowy Kongres Tischnerowski „Oblicza wolności" organizowany w dniach 11-13 października. Wezmą w nim udział m.in. Rocco Buttiglione, Chantal Delsol, Jacek Filek, Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, Ludger Hagedorn, Władysław Stróżewski, Tadeusz Szawiel, Karol Tarnowski, ks. Alfred J. Wierzbicki i Jan Woleński. Kongres organizowany jest przez Instytut Myśli Józefa Tischnera we współpracy z Wydziałami Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Więcej informavcji o Kongresie - w tym jego program - znaleźć można tutaj.
Tegoroczne laureatki lub laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera poznamy natomiast pod koniec października, a gala wręczenia Nagrody odbędzie się 25 listopada.

Tutaj znajdziecie szczegółowy program 20. Dni Tischnerowskich.

 

Wydarzenia będzie można śledzić na profilach:

 

https://www.facebook.com/JozefTischner

https://www.facebook.com/dni.tischnerowskie

https://www.facebook.com/InstytutTischnera

YouTube: Ks Tischner