Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Spotkanie z Marią Konwicką

Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek maja, w kawiarni Czytelnik w Warszawie (ul. Wiejska 12). Spotkanie (prawie) przy legendarnym stoliku Tadeusza Konwickiego poprowadzi Jacek Szczerba, a fragmenty przeczyta Maria Pakulnis. Początek o godzinie 19.

W Krakowie z Marią Konwicką spotkamy się w czwartek 9 maja. Z autorką porozmawia Łukasz Wojtusik. Rozmowę poprzedzi pokaz filmu Tadeusza Konwickiego „Jak daleko stąd, jak blisko". Zapraszamy do Kina pod Baranami (Rynek Główny 27) o godz. 18.

Jest rok 2009. Maria Konwicka po trzydziestu latach emigracji wraca ze Stanów do Polski. Ojcu z najbliższych została już tylko ona. Codziennie, aż do śmierci Tadeusza Konwickiego w 2015, wspólnie przemierzają słynną trasę jego spaceru po Warszawie.
Po odejściu ojca Maria, porządkując rodzinne archiwum, próbuje poukładać strzępy wspomnień z dzieciństwa w powojennej Polsce. Odtwarza burzliwe losy dwóch artystycznych rodzin – Leniców i Konwickich. Jak echo powraca w jej opowieści obraz warszawskiej bohemy i słynnego stolika w „Czytelniku”, przy którym zasiadali Konwicki, Holoubek i Łapicki.
Wspomina, jak jeden z najsłynniejszych pisarzy polskich pisał do niej udawane „listy miłosne”, jak Elżbieta Czyżewska pomagała jej zadomowić się w Nowym Jorku oraz jak kot Iwan (z domu Iwaszkiewicz) decydował o przyznaniu domownikom paszportu.
Wraca pamięcią do przyjaźni ojca z Morgensternami, Dziewońskimi, Tyrmandem, Wajdą… Jej wnikliwa, wielowątkowa opowieść pełna jest życia.