Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

10.05.2023

Tomasz Różycki nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej!

Z wielką radością przyjęliśmy informację, że Tomasz Różycki został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom poetycki „Ręka pszczelarza".

Ręka pszczelarza Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie.
 

„- (...) Nocne wędrówki po Tiergarten, parkach i zaułkach pulsującego podskórną energią miasta, spotkania z uchodźcami, kloszardami, postaciami mitologicznymi, duchami Żydów wywiezionych do Teresina - dzięki niezwykłej wyobraźni Różyckiego stają się pasjonującą podróżą w głąb siebie. Niepokojącą aurę tajemnicy, nierzeczywistości i niepokoju potęgują klimaty „Sanatorium pod klepsydrą" i „Czarodziejskiej góry", a pełen niespodzianek język czyni z lektury przygodę poruszającą i ofiarowującą wiele zaskakujących odkryć - tak pisał o poezji Tomasza Róźyckiego Jerzy Illg.”

 
Wśród piątki autorów i autorek nominowanych do Nagrody znaleźli się również: Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina. Nagroda za zwycięski tom zostanie wręczona 8 lipca 2023 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Trzymamy kciuki za naszego autora! 

W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem.

"Ręka pszczelarza" Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Pełen plastycznych, rytmicznych obrazów utwór buzuje wielością sensów i znaczeń. Znajdziemy tu nawiązania do obrzędu starosłowiańskich dziadów, żydowskiego "Jizkor", "Sanatorium pod Klepsydrą" Brunona Schulza czy "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna. Wejście do stanowiącego motyw przewodni tomu ogrodu zoologicznego, Tiergarten, to tajemnicza i mroczna wyprawa w głąb siebie.

Tomasz Różycki (ur. 1970) jest poetą i tłumaczem, choć nie stroni od prozy i eseistyki. Ma w dorobku dwanaście książek tłumaczonych na wiele języków. Najbardziej znanym jego dziełem jest poemat "Dwanaście stacji" (Nagroda im. Kościelskich). Dzisiaj jest on już członkiem jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich, a także Nagrody Zbigniewa Herberta i szwajcarskiej Prix Jan Michalski. Jest też laureatem Nagrody im. Josifa Brodskiego przyznawanej przez „Zeszyty Literackie”, Northern California Book Awards, Nagrody im. Václava Buriana oraz finalistą prestiżowej Griffin Poetry Prize. Ostatnio wydał: "Kapitan X" (wiersze), "Próba ognia" (esej, uhonorowany tytułem Ambasador Nowej Europy przez Europejskie Centrum Solidarności) oraz poemat "Ijasz". Mieszka w Opolu.