Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

17.03.2021

„Treblinka '43" Michała Wójcika w prestiżowej serii

Jest nam niezwykle miło poinformować o niezwykłym wyróżnieniu, jakie spotkało naszego Autora i wydaną przez nas książkę.

Jeszcze w tym roku „Treblinka '43" Michała Wójcika ukaże się w Niemczech w prestiżowej i niezwykle wpływowej serii wydawniczej wydawanej przez Die Bundeszentrale für politische Bildung (Federalna Agencja ds. Edukacji Obywatelskiej).

Instytucja ta co roku wybiera tytuły, które ukazały się na rynku niemieckim i wydaje je w osobnej linii wydawniczej skierowanej do młodzieży, szkół, uniwersytetów, dziennikarzy, wypełniając tym samym misję wspierania demokracji i szerzenia wiedzy na tematy społeczne i polityczne. To jest duże wydarzenie, bardzo prestiżowe dla niemieckich wydawnictw.
Książka ukazała się nakładem Piper Verlag w 2020 roku i było to jest kolejne, po holenderskim i czeskim, zagraniczne wydanie tego tytułu.

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę roku

„Fascynująca książka o psychice ludzkiej i ludzkich postawach. Wyżyny europejskiej literatury faktu”. Marian Turski, „Polityka”

Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holocaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe. Treblińska ziemia krwawiła.
A jednak wyniszczeni i odarci z godności ludzie odważyli się wzniecić bunt. 2 sierpnia 1943 roku wywołali zbrojne, zakończone sukcesem powstanie w obozie zagłady. Większe i bardziej spektakularne niż to w Sobiborze.
Jak wyglądała konspiracja, jeśli w Treblince za najmniejsze przewinienie groziła śmierć?
Jak więźniowie zdołali przejąć broń, zaatakować strażników i uciec?
Czy AK pomogła powstańcom i dlaczego jej raporty są pełne sprzeczności?
Czy uciekinierzy mogli liczyć na pomoc Polaków?