Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.08.2017

Wyraź się we własnym stylu

Skrobiesz jak kura pazurem? Twoje pismo nie ma charakteru, a styl woła o pomstę do nieba? To łatwo można zmienić! Ale to nie wszystko! Kaligrafia to nie tylko nauka ładnego pisania. To także świetny sposób na poprawienie koncentracji, pobudzenie wyobraźni, a przede wszystkim relaks. Ponadto, dzięki kaligrafii stworzysz własne logo lub plakat na ścianę i zaimponujesz znajomym. Sięgnijcie po „Kaligrafię", a wcześniej przeczytajcie wstęp autorstwa psychoterapeutki Zofii Pierzchały.
____________

Czy nie masz wrażenia, że życie dniem codziennym, bez patrzenia w przeszłość lub nadmiernego martwienia się o przyszłość, stało się wręcz niemożliwe? Ostatnie dziesięciolecia przyniosły rozwój informatyki, komputeryzację, a globalizacja dała nam perspektywę rozwoju, jednocześnie stawiając przed nami ogromne wyzwania. Przyjmujemy na siebie obowiązki i role przewyższające nasze możliwości czasowe i emocjonalne. To rodzi frustrację i napięcia, a w efekcie - zbyt wysoki poziom stresu.
Od lat do mojego gabinetu trafiają osoby, którym tempo życia utrudnia relacje z bliskimi. Ludzie poszukujący odpowiedzi na pytanie, jak żyć, by ich życie było pełne, wartościowe, bez nadmiernego stresu. Za każdym razem odpowiedź jest ta sama: żyj w zgodzie ze sobą, zwróć większą uwagę na swoje potrzeby, kochaj siebie. Doskonałym przykładem relaksującego zajęcia odpowiedniego dla ludzi w każdym wieku jest kaligrafia, pozwalająca odczuć siłę spokoju, ukoić rozbiegane myśli, rozedrgane w piersi serce.

Nurt „slow life" według założycieli, miał przynosić radość i spokój. Szybko rozprzestrzenił się po całym świecie, zagościł w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności. Idee zyskały rzesze zwolenników.

„Slow life" jest sztuką polegającą na znalezieniu w sobie przestrzeni dla własnego rytmu i lepszego życia oraz zastosowaniu tych odkryć w codzienności. Jest sposobem postrzegania rzeczywistości, pozwalającym na dostrzeżenie piękna i zachwyt nad nim. Zapytaj siebie, czy konieczne jest, byś była/był w zasięgu Internetu przez cały dzień? Czy możesz wyłączyć telefon komórkowy lub komputer i poświęcić swój czas na relaksującą czynność?

Kaligrafia to proces zachodzący wewnątrz nas, który porównać można do kwitnięcia kwiatu. Dzięki pozytywnemu wpływowi na nasze zdrowie i umysł redukuje stres, sprawia, że stajemy się bardziej odprężeni, rozluźnieni, wyciszeni. Mamy możliwość zauważenia i docenienia pominiętych wcześniej aspektów życia. Pomaga rozwijać wyobraźnię, pobudzać kreatywność, w artystyczny sposób wyrażać siebie oraz kształtować cierpliwość. Podczas kaligrafowania skupiamy się tylko na jednej czynności, ćwicząc koncentrację. Intencjonalnie kierujemy uwagę na to, czego doświadczamy w danej chwili. Ten trening uważności, „uważna obecność", sprawia, że poziom stresu i napięcia nerwowego wyraźnie spada. Wyciszamy emocje, skupiamy się na tu i teraz, czerpiemy energię z piękna wykonywanej czynności.

Każdy człowiek ma inny charakter pisma, a kaligrafia jest sztuką starannego i estetycznego pisania. Jest naturalnym sposobem definiowania charakteru osoby, ukazywania osobowości, portretowania swojego wnętrza poprzez pracę na osi ręka - oko - mózg. Oczy podążają za ruchem ręki, dłoń wypełnia puste przestrzenie kartki, umysł skupia się tylko na tych czynnościach, pojawia się nowa świadomość. By czuć się zintegrowani ze sobą i światem, potrzebujemy wyrażać siebie we własnym rytmie. Dlatego zacznij żyć wolniej. Przedkładaj jakość nad ilość. Smakuj. Żyj świadomie. Podążaj za tym, co jest dla Ciebie najważniejsze. Pielęgnuj relacje z drugim człowiekiem. Relaksuj się. Nie zapomnij, drogi Czytelniku, sięgnąć po książkę o kaligrafii. Dzięki niej staniesz się szczęśliwszym człowiekiem, a „uważne życie w zgodzie ze sobą" zagości w Twoim umyśle, sercu i emocjach.
By zacząć, wystarczy zaostrzyć ołówek!

Zofia Pierzchała (psychoterapeutka)

By zacząć, wystarczy zaostrzyć ołówek!

Zostaw zabiegany i hałaśliwy świat za drzwiami, usiądź wygodnie, weź do ręki tę książkę i… rozgość się między słowami.
Nieważne, ile masz lat i kim jesteś. Poznaj wyjątkowy świat liter. Do tej pory kaligrafia kojarzyła Ci się z nauką ładnego, ale nudnego pisania? Zapomnij o tym! Przekonaj się, że to świetny sposób na poprawienie koncentracji, pobudzenie wyobraźni, a przede wszystkim relaks. Ponadto, dzięki kaligrafii stworzysz własne logo lub plakat na ścianę i zaimponujesz znajomym.