Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.05.2022

Zapraszamy na 24. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza" z udziałem Wiesława Myśliwskiego

W piątek 13 maja o godz. 18 zapraszamy do Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na spotkanie z Wiesławem Myśliwskim. Rozmowę z Mistrzem poprowadzą: Wojciech Bonowicz i Bogdan Tosza. Prowadzenie wieczoru: Jerzy Illg. Gość specjalny: Dominika Bednarczyk

Wstęp za zaproszeniami - bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie AST od 9 maja.

Spotkanie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku Wydawnictwa Znak.
Inspiracją spotkania jest wyjątkowy tom Wiesława Myśliwskiego
"W środku jesteśmy baśnią. Mowy i rozmowy"
Wiesław Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy - jak pisano - filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej.
„W środku jesteśmy baśnią", twierdzi Myśliwski, a my - dzięki tej książce - możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam.

Książka ukazała się z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego

„Dorwać Mistrza" to spotkania z wybitnymi pisarzami, autorami wydawnictwa Znak, które zainicjował w 2007 roku redaktor Jerzy Illg. W ramach tego cyklu odbyły się 23. spotkania w których wzięli udział m.in.: Václav Havel, Andrzej Szczeklik, Barbara Skarga, Norman Davies, Leszek Kołakowski, Władysław Bartoszewski, Adam Zagajewski, Mario Vargas Llosa, Małgorzata Szejnert, Andrzej Wajda, Wojciech Waglewski, Joanna Olczak-Ronikier oraz Stanisław Radwan.
Wiesława Myśliwskiego mamy zaszczyt gościć w ramach tego cyklu już po raz drugi.

 

Autoportret Mistrza.

"Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej. Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o autorze Ucha Igielnego, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór ten jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą."
/Jerzy Illg/

Tom ukazuje się z okazji 90. urodzin Wiesława Myśliwskiego. Znalazły się w nim zarówno teksty jego publicznych wystąpień – w tym najsławniejszy: esej Kres kultury chłopskiej – jak i wybrane przez Autora wywiady. Dzięki temu mamy jedyną okazję dowiedzieć się więcej o dzieciństwie i młodości pisarza, o początkach jego literackiej kariery i pracy na etacie redaktora, o długim i szczęśliwym małżeństwie i o tym, dlaczego pisarz nie powinien się śpieszyć. „W środku jesteśmy baśnią”, twierdzi Myśliwski, a my – dzięki tej książce – możemy poznać przynajmniej cząstkę baśni, jaką jest on sam.