Andrzej Maleszka
Andrzej Maleszka (ur. 1955) - reżyser filmowy, autor powieści i scenariuszy. Specjalizuje się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Laureat EMMY AWARD (2007) za cykl "Magiczne Drzewo"i nagrody IBBY (2009). Kawaler Orderu Uśmiechu.
Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował również teatrologię, gdzie zajęcia prowadzili m.in. Izabella Cywińska i Janusz Nyczak. Równolegle pracował w Studenckim Teatrze Nurt. Przez kilka lat był związany z poznańskim Teatrem Nowym. Zrealizował ponad 30 filmów telewizyjnych i 5 spektakli teatralnych, wszystkie na podstawie autorskich scenariuszy. Jest laureatem m.in. Srebrnego Medalu na The New York TV Festiwal (1993), Nagrody Jury na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago (1994), Grand Prix i UNESCO Prize na festiwalu Prix Jeunesse International w Monachium (1998), Grand Prix na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Montevideo (Urugwaj, 1998). W 2007 roku otrzymał międzynarodową Emmy Award za cykl "Magiczne Drzewo", a w 2009 roku odebrał nagrodę IBBY za książkę Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło. W 2014 roku wyrózniony został Sercem Gagi w kategorii "człowiek, który inspiruje" za zrozumienie świata najmłodszych oraz otrzymał Nagrodę Pary Prezydenckiej za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży w kategorii "film".
Autor znakomicie rozumie świat dzieci i opowiada historie z ich punktu widzenia. Jego twórczość łączy motywy fantastyczne i realistyczne. Rozgrywa się wśród współczesnych realiów, w które wkraczają niesamowite, magiczne zdarzenia. Mimo fantastycznych motywów powieści i filmy poruszają też ważne tematy społeczne. Jako reżyser jest też ekspertem w pracy z młodymi aktorami.
Powieści Andrzeja Maleszki wykorzystują doświadczenia filmowe. Mają dynamiczną akcję i gęsty, filmowy dialog. Autor tworzy do swych powieści cyfrowe ilustracje przypominające kadry z fantastycznych filmów. Cykl powieści "Magiczne Drzewo" stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. Powieści Maleszki są przetłumaczone na kilka języków, w tym chiński i japoński.