Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Atul Gawande

Atul Gawande pracuje jako chirurg ogólny i endokrynolog w Brigham and Women's Hospital w Bristolu (jest to znakomity szpital powiązany z Uniwersytetem Harvardzkim) oraz w Dana Farber Cancer Institute. Ukończył studia pierwszego stopnia na Uniwersytecie Stanforda, magisterium z nauk politycznych, filozofii i ekonomii obronił na Oxford University, następnie przeniósł się do Harvard Medical School, gdzie uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Na harvardzkiej uczelni pracuje obecnie jako adiunkt. Jest także przewodniczącym World Health Organization's Global Challenge for Safer Surgical Care.
Dzięki wybitnym osiągnięciom naukowym w dziedzinie operacji raka gruczołów został uznany przez tygodnik „Newsweek" za jednego z 20 najbardziej wpływowych naukowców pochodzących z Azji Południowej (rodzice autora są Hindusami).
W latach 1992-1993 Gawande był doradcą do spraw służby zdrowia w kampanii prezydenckiej Billa Clintona. Od 1998 roku trwa natomiast współpraca chirurga z magazynem „New Yorker". Eseje Gawandego ukazywały się w The Best American Essays 2002 oraz w The Best American Science Writing 2002. Jego pierwsza książka Komplikacje znalazła się w finale amerykańskiej National Book Award w 2002. Książka ta została wydana między innymi w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Włoszech, w Brazylii i na Tajwanie.
W roku 2006 Gawande za dokonania zarówno w dziedzinie literatury, jak i medycyny, został uhonorowany niezwykle prestiżowym Stypendium MacArthura zwanym grantem geniuszy.
Jego najnowsza książka Better. A Surgeon's Notes on Performance została opublikowana w tym roku. Poza Stanami Zjednoczonymi, ukazała się także w Holandii, Wielkiej Brytanii, w Indiach i na Tajwanie.

Fot. Laura Hanafin


http://www.gawande.com/
12.01.2012

Atul Gawande

Potęga checklisty

Tłumaczenie Rafał Śmietana Oprawa twardaRok wydania: 2012
więcej
24.01.2011

Atul Gawande

Lepiej. Zapiski chirurga o efektywności medycyny

Tłumaczenie Kamila Sławińska, Robert Sławiński Oprawa miękkaRok wydania: 2011
więcej