Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Peter Englund

Peter Englund - jeden z najbardziej znanych szwedzkich historyków. Studiował archeologię, filozofię i historię. Na wydziale historycznym Uniwersytetu w Uppsali uzyskał w 1989 roku tytuł doktora.


Zdobył popularność na międzynarodową skalę już swoją pierwszą książką, poświęconą bitwie nad Połtawą. W oryginale ukazała się ona w 1988 roku, następnie została przetłumaczona między innymi na języki angielski, niemiecki, czeski, francuski, norweski i polski. Recenzent „Sunday Telegraph" pisał o Połtawie: Niezwykła, najwybitniejsza praca z zakresu historii wojskowości, jaką kiedykolwiek czytałem. Wybitny brytyjski historyk Simon Sebag Montefiore potwierdzał tę samą opinię: Nigdy nie miałem do czynienia z lepiej odmalowanym obrazem wojny.


W kolejnych książkach Englund zajmował się przede wszystkim historią imperium szwedzkiego, ale też dziejami wojen i doświadczeniami uczestniczących w nich zwykłych ludzi. Jego publikacje w Szwecji osiągają nakłady 200 000 egzemplarzy. Tłumaczono je łącznie na 14 języków. W Polsce ukazały się dotąd: Połtawa (2003), Lata wojen (2003), Listy ze strefy zerowej (2006), Niezwyciężony (2004) oraz Srebrna maska (2009).
W swojej burzliwej młodości Englund udzielał się w partii socjalistycznej, popierał trockistów i opowiadał się po stronie Viet Congu w wojnie wietnamskiej. Przez jakiś czas pracował nawet w szwedzkim wywiadzie wojskowym.


Dzisiaj to światowej sławy specjalista w zakresie historii wojskowości, ale też stały sekretarz Akademii Szwedzkiej - instytucji przyznającej literacką Nagrodę Nobla. Na tym ostatnim stanowisku, podobnie jak w historii, zdążył już sporo namieszać, ostro sprzeciwiając się „europeizacji" nagrody i ignorowaniu dorobku innych kultur.
20.11.2023

Peter Englund

Punkt zwrotny. Listopad 1942. 40 osobistych historii z najważniejszego miesiąca II wojny światowej

Tłumaczenie Ewa Wojciechowska Oprawa twardaRok wydania: 2023
więcej
07.11.2011

Peter Englund

Piękno i smutek wojny

Tłumaczenie Emilia Fabisiak Oprawa twarda z obwolutąRok wydania: 2011
więcej