Neal Bascomb
Czerwony bunt. Jedenaście tragicznych dni na pokładzie pancernika Potiomkin
Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Najnowsza książka autora bestsellerowego Wytropić Eichmanna Na początku XX wieku pancernik „Potiomkin” - duma rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - był jednym z największych okrętów świata. Gdy jego licząca ponad 700 marynarzy załoga podniosła bunt, w jej rękach znalazła się potężna broń. Skalę wydarzeń z 1905 roku porównać można jedynie do buntu na pokładzie łodzi podwodnej wyposażonej w broń atomową. O ile jednak Polowanie na Czerwony Październik to literacka fikcja, o tyle w Czerwonym buncie Neal Bascomb opowiada prawdziwą historię.Bunt marynarzy „Potiomkina”, którzy postawili wszystko na jedną kartę, był zapowiedzią nadchodzących w Rosji zmian. Kiedy na maszt wciągnięto czerwony sztandar rewolucji, imperium musiało kontratakować. Przeciwko pancernikowi wystawiono całą flotę, która rozpoczęła dramatyczny pościg po Morzu Czarnym. Trwająca jedenaście dni rebelia w przyszłości stać się miała symbolem rewolucji, a za sprawą filmu Eisensteina - legendą. Bascomb nie tylko w zapierający dech w piersiach sposób relacjonuje to, co działo się na pokładzie „Potiomkina” i pościg za nim, ale wprowadza nas na dwór cara Mikołaja II. Efekt ogromnej pracy badawczej w radzieckich archiwach połączony z wartką i pełną zaskakujących zwrotów akcji narracją sprawiają, że Czerwony bunt to książka, którą trudno odłożyć na bok.
Niezwykle ciekawa opowieść, w dynamiczny i barwny sposób opisuje przebieg jedenastu dni, które wstrząsnęły światem. (Simon Sebag Montefiore) Wyjątkowo dobra książka. („The Times”)
Oprawa twarda z obwolutą
Format: 158x225
Liczba stron: 448
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2010-04-12
ISBN: 978-83-240-1347-0
Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński
Tytuł oryginalny: Red Mutiny: Eleven Faithful Days on the Battleship Potemkin
Tłumaczenie: Jan Wąsiński
Materiały o książce
Rosyjski pancernik „Potiomkin” był na początku XX wieku jednym z największych i najpotężniejszych okrętów wojennych na świecie. Jednostka stanowiła chlubę cara Mikołaja II aż do czasu, gdy w 1905 roku wybuchł na niej słynny bunt. Radziecka propaganda przez dekady chełpiła się rewolucyjną gotowością i robotniczo-chłopskimi ideałami dzielnych marynarzy. Tymczasem nie chodziło wcale o żadne idee, tylko… zepsute mięso („Mięsna rewolucja”). Zobacz więcej >>