Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Sylwia Frołow

Dzierżyński. Miłość i rewolucja

Pierwsza w wolnej Polsce biografia Polaka, szefa CzeKa – Feliksa Dzierżyńskiego

Czerwony kat. Dobroczyńca osieroconych dzieci. Polski szlachcic. Tarcza i miecz klasy robotniczej. Wierny sługa Lenina i Stalina. Krewny Piłsudskiego. Cyniczny politruk. Zaślepiony fanatyk. Ateista, który pisał o sobie: „Wierzę w tylko w naukę Chrystusa, w Jego Ewangelię”. Kochający ojciec, troskliwy brat i namiętny kochanek. Liczba tajemnic i paradoksów narosłych wokół tego człowieka jest niesamowita.

Kim był Feliks Dzierżyński?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć dziennikarka i reporterka Sylwia Frołow. Autorka opowiada historię życia Feliksa, rozprawiając się z narosłymi wokół niego mitami. Próbuje wniknąć w jego sposób myślenia, nie popadając w nieuzasadnione usprawiedliwianie zbrodni. Dzięki unikalnym materiałom – w tym nieznanym listom i notatkom samego Feliksa oraz bezpośrednim rozmowom z jego rodziną – kreśli niespotykany portret twórcy najstraszniejszej policji politycznej w historii.

Prześledź losy Feliksa Dzierżyńskiego od wczesnego dzieciństwa i szkolnych lat, poprzez przygotowania do seminarium duchownego, karierę rewolucjonisty i terrorysty, aż po pozycję najbardziej wpływowego Polaka w sowieckiej Rosji.

Oprawa twarda

Format: 165x235

Liczba stron: 352

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-01-13

ISBN: 978-83-240-2871-9

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Przeczytaj także

Architekt sowieckiego terroru
Blisko ćwierć miliona osób zginęło pod rządami Feliksa Dzierżyńskiego. Masowe rozstrzeliwania, polowania na ludzi, grzebanie żywcem - opisy tortur jeżą włos na głowie. Szokujący artykuł na ciekawostkihistoryczne.pl.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

Uroda żigolaka, niewyobrażalna odwaga, fanatyzm, niebezpieczne życie – to cechy, które zawsze przyciągały kobiety. Na brak powodzenia u płci przeciwnej nie mógł więc narzekać Feliks Dzierżyński. Zanim został „Wiecznym płomieniem rewolucji” i „czerwonym katem” był… największym Casanovą pośród komunistów! (Feliks Dzierżyński, "Uwodziciel, playboy, kochanek"). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

„Włóczą się gromadami, niepodobne do człowieka, wydając dźwięki ledwie przypominające ludzką mowę. Mają wykrzywione, zwierzęce twarze, skosmacone włosy i pusty wzrok” – tak pisał w latach 30. XX wieku przerażony Malcolm Muggeridge. Jakie bestie musiał mieć na myśli brytyjski dziennikarz mieszkający w Moskwie? (Miliony zdziczałych dzieci. Przemilczany problem Związku Radzieckiego). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

„Czerwony kat”, „krwawy pies rewolucji”: od czasu bolszewickiego przewrotu Feliks Dzierżyński bez wytchnienia pracował na swoją reputację architekta sowieckiego terroru. Ostatnio panuje moda na pokazywanie jego bardziej ludzkiej twarzy. Prawda jest jednak taka, że szef Czeki i GPU był przede wszystkim zbrodniarzem odpowiedzialnym za śmierć setek tysięcy osób. (Wszystkie zbrodnie Feliksa Dzierżyńskiego [18+]). Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.