Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lars Gustafsson

Dziwne drobne przedmioty. Wybór wierszy.

Tłumaczenie: Zbigniew Kruszyński

To poezja pełna mądrości, niosąca głębsze poznanie istoty rzeczy

Lars Gustafsson (ur. 1936), powieściopisarz, poeta, eseista i uczony, uważany w Szwecji za najbardziej płodnego twórcę od czasów Strindberga. Tłumaczony był na piętnaście języków, uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. John Simon Guggenheim Memorial Foundation Fellowship. Jest twórcą wszechstronnie utalentowanym i barwnym. Jego publiczne wystąpienia budzą często kontrowersje – jak w roku 2009, gdy w wyborach do Parlamentu Europejskiego głosował na Partię Piratów. Prowadzi blog poetycki, gdzie zamieszcza także reprodukcje swoich rzeźb i obrazów.

Od debiutu poetyckiego w roku 1962 wydał kilkadziesiąt tomów wierszy. To pozornie „zwyczajne” zapisy rzeczywistości, notatki uważnego obserwatora zjawisk, na które najczęściej nie zwracamy uwagi: zwarzonych mrozem traw, przelatujących ptaków, widoku z okna pociągu. Nic tu jednak nie jest oczywiste, każdy przedmiot ma swoją tajemnicę, zadaje nam pytania, przeważnie te najważniejsze – o nasze istnienie. To poezja pełna mądrości, niosąca głębsze poznanie istoty rzeczy. Smak nadają jej głębokie emocje, starannie ukryte pod pozorami dystansu: tęsknota, pragnienie ocalenia dzięki miłości i pamięci, zachwyt pięknem.

Dziwne drobne przedmioty to pierwszy wydawany w Polsce tom Larsa Gustafssona. Poeta odwiedził Kraków w czasie Festiwalu im. Czesława Miłosza w roku 2011. Jego wiersze, rewelacyjnie przełożone przez Zbigniewa Kruszyńskiego, zachwyciły Wisławę Szymborską, która – autentycznie nimi poruszona – „poleciła” jak najszybciej je wydać.

Oprawa twarda

Format: 148x226

Liczba stron: 124

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-01-21

ISBN: 978-83-240-2182-6

Opracowanie graficzne: Maria Gromek

Tłumaczenie: Zbigniew Kruszyński

Przeczytaj także

Dobra poezja do poczytania w maju
Wiosenna pogoda zachęca do otwarcia okien i przewietrzenia biur, a także do przeniesienia się z naszymi lekturami na parkowe ławki i w cień lipowych drzew. Nic tak nie umili chwil spędzonych na świeżym powietrzu jak tom dobrych wierszy. Dlatego jako wiosenne lektury polecamy Państwu książki poetyckie Wydawnictwa Znak.
>>> czytaj więcej
Śmierć Laureata
Zaledwie miesiąc upłynął od uroczystego ogłoszenia Jury, iż laureatem tegorocznej Nagrody Herberta został szwedzki poeta i pisarz Lars Gustafsson, a dotarła do nas smutna wiadomość o jego śmierci. W tej sytuacji zamiast tradycyjnej gali wręczenia Nagrody odbędzie się w Warszawie uroczysty wieczór poświęcony poecie, którego wiersze czytać będą wybitni aktorzy. O terminie tego wydarzenia powiadomimy, jak tylko zostanie ustalony.
>>> czytaj więcej
Nagroda Herberta dla Larsa Gustafssona!
Laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej imienia Zbigniewa Herberta został znakomity szwedzki poeta i prozaik Lars Gustafsson! Znany jest on polskiemu czytelnikowi przede wszystkim z retrospektywnego tomu „Dziwne drobne przedmioty", wydanego przez nasze wydawnictwo w 2012 roku.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.