Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Agnieszka Dauksza

Jaremianka. Biografia

NAJLEPSZA BIOGRAFIA ROKU
Górnośląska Nagroda Literacka "JULIUSZ" 2020

NAJLEPSZA BIOGRAFIA - WYBÓR CZYTELNIKÓW i PUBLICZNOŚCI
Nagroda "Portrety" 2019

NAGRODA "NIKE" 2020 finalistka

GRAND PRESS 2020 - REPORTERSKA KSIĄŻKA ROKU finalistka

NAGRODA LITERACKA "GRYFIA" 2020 finalistka


Autorka złapała mnie za gardło już pierwszym zdaniem i trzymała do końca - czytałam tę książkę ze ściśniętym sercem. Polecam ją każdemu, kto chciałby poznać życie, twórczość, myśli i sekrety Marii Jaremy, wybitnej polskiej artystki - bezkompromisowej i szalenie inteligentnej kobiety. Dawno nie czytałam tak dobrej biografii.
Magdalena Grzebałkowska

Gdzie jest Maria?


Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka – niekwestionowany autorytet.

Jedna z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku. Dziewczyna ze Starego Sambora na Kresach, która przyjechała do Krakowa, by „wymyślić sztukę na nowo”. Studiowała pod kierunkiem Xawerego Dunikowskiego, współtworzyła Grupę Krakowską i teatr Cricot, właśnie z nią najchętniej współpracował Tadeusz Kantor.

Ukochana żona Kornela Filipowicza, matka Aleksandra, siostra bliźniaczka Nuny, ceniona przyjaciółka m.in. Różewiczów, Sternów, Przybosiów. W ich wspomnieniach jawi się jako wcielenie ruchu, zmienna, zachwycająca postać, która pozostawiała po sobie wrażenie niedosytu. Gdy poznała diagnozę swojej choroby, pracowała w zapamiętaniu, by namalować każdy kolejny obraz – chociaż jeszcze jeden. Jej prace wciąż zdumiewają nowatorstwem pomysłów, inspirują i prowokują. „Nie umarła” – twierdzili zgodnie jej bliscy.

Oprawa twarda

Format: 144x205

Liczba stron: 624

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2019-06-17

ISBN: 978-83-240-5817-4

Przeczytaj także

„Pocztówka z Mokum" w finale konkursu PORTRETY
Znakomita książka Piotra Oczki „Pocztówka z Mokum. 21 opowieści o Holandii" znalazła się w szerokim finale konkursu PORTRETY dla najlepszego polskiego dzieła opisującego losy ludzi i miejsc (edycja za rok 2021)!
>>> czytaj więcej
Grydia dla „Jaremianki"
„Jaremianka"otrzymała kolejną prestiżową nagrodę. Agnieszka Dauksza została laureatką "Gryfii"!
>>> czytaj więcej
„Jaremianka" z nagrodą za najlepszą biografię!
Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz" za najlepszą biografię wydaną w poprzednim roku została przyznana Agnieszce Daukszy za książkę „Jaremianka" - opowieśc o jednej z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX wieku!
>>> czytaj więcej
Książki Znaku w finale Książki Reporterskiej Roku Grand Press!
Ogromnie się cieszymy, że dwie książki Wydawnictwa Znak „Jaremianka" Agnieszki Daukszy i „Walentynowicz. Anna szuka raju" Doroty Karaś i Marka Sterlingowa znalazły się w finale Książki Reporterskiej Roku Grand Press!
>>> czytaj więcej
Dwie książki Znaku w finale Nike!
Z radością informujemy, że dwie książki Znaku znalazły się w finałowej siódemce nominowanej do Nike, najważniejszej polskiej nagrody literackiej!
To „Jaremianka" Agnieszki Daukszy oraz „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filipa Zawady.
>>> czytaj więcej
Dwie nominacje do Juliusza!
Aż dwie książki Znaku znalazły się w finałowej piątce książek nominowanych do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz"! To „Jaremianka" Agnieszki Daukszy oraz „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo" Mirosława Wlekłego.
>>> czytaj więcej
Zapraszamy do Szczebrzeszyna!
W poniedziałek 5 sierpnia rozpoczyna się piaty Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Na Roztocze zjadą entuzjaści literatury i rodzimego języka, aby spotkać się z pisarzami, poetami, artystami, dziennikarzami.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.