ŚWIAT W ROKU 2025. PROGNOZY, NADZIEJE, OBAWY Miesięcznik ZNAK, nr 650–651 (lipiec–sierpień 2009)
Więcej o tym numerze Zaprenumeruj „Znak”
Już tylko w Polsce myśleniu o przyszłości towarzyszą pomruki lekceważenia. Globalne problemy i wyzwania są nad Wisłą zaściankowo redukowane do sensacji (pandemia grypy) lub pieniędzy (ocieplenie klimatu: ile stracimy na ograniczeniu emisji dwutlenku węgla?). Czy w istocie nie dojrzeliśmy jeszcze do rzetelnej dyskusji nad przyszłością świata?
W lipcowo-sierpniowym numerze „Znaku” staramy się wyjaśnić i uporządkować zagadnienia związane z myśleniem o przyszłości, oczyścić je ze stereotypowych skojarzeń i pokusić się o solidną, poważną refleksję opartą na „twardych” liczbach, danych statystycznych, na analizach klimatologów, ekonomistów i demografów. Próbujemy spojrzeć na świat z wysoka, zadając pytania o nasze miejsce w kosmosie, o relację człowieka do przyrody, o skalę wpływu, jaki nasz gatunek może wywrzeć na jej przyszłe losy. Umowny rok 2025, od którego dzieli nas 16 lat, wydaje się nam rozsądną granicą sprawdzalnych prognoz naukowych. Na łamach „Znaku” o przyszłości piszą m.in. Bartłomiej Dobroczyński, Zbigniew Kundzewicz, Piotr Matczak i Marek Oramus. Publikujemy również wywiady z Jeanem Delumeau, Januarym Weinerem oraz Michałem Kleiberem, prezesem Polskiej Akademii Nauk.
W piątą rocznicę śmierci Czesława Miłosza publikujemy także dwa artykuły poświęcone Nobliście i naszemu Autorowi, pióra Karin Choinski i Łukasza Tischnera. Zachęcamy też do lektury tekstu prof. Timothy'ego Gartona Asha oraz wywiadu, jakiego udzielił „Znakowi” na temat wyzwań stojących przed współczesną Europą.
Oprawa miękka
Format: 179 x 252 mm
Liczba stron: 168
Data pierwszego wydania: 2009-07-01
ISBN: 0044-488X
Opracowanie graficzne: Olgierd Chmielewski