Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Musiałam umrzeć

Marina Achmedowa

Musiałam umrzeć

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka

Co sprawia, że muzułmańskie kobiety dokonują samobójczych zamachów?

Marina Achmedowa w obrazowy i przejmujący sposób kreśli losy Chadżidży dorastającej w wiosce na północnym Kaukazie, gdzie świat nie zmienił się od wieków. Dziewczyna uczy się wierności islamskiej tradycji oraz posłuszeństwa woli Allacha, starszych i mężczyzn. Gdy dorośnie, trafi do miasta rozdzieranego wojną pomiędzy muzułmańskimi bojownikami i rosyjskimi siłami specjalnymi. Choć delikatna i wrażliwa Chadżidża bezustannie dokonuje kolejnych wyborów, tak naprawdę nic od niej nie zależy. Nawet kiedy pójdzie za głosem serca trafi wprost do fanatyków usprawiedliwiających nienawiść przemocą i religią.

Podczas podróży do Dagestanu rosyjska reporterka Marina Achmedowa była świadkiem ataku sił specjalnych na kryjówkę muzułmańskich ekstremistów. Poruszona widokiem obławy i jej ofiar postanowiła napisać powieść, która odpowie na pytanie, co sprawia, że muzułmańskie kobiety dokonują samobójczych zamachów?

FINALISTKA ROSYJSKIEGO BOOKERA 2012
NOMINACJA DO NOS LITERARY PRIZE 2011

Oprawa miękka

Format: 144x205

Liczba stron: 400

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2015-05-18

ISBN: 978-83-240-2705-7

Tytuł oryginalny: Dniewnik smiertnicy. Chadiża

Tłumaczenie: Aleksandra Stronka

Przeczytaj także

Marina Achmedowa o szkoleniach muzułmańskich terrorystek
Autorka wstrząsającej książki „Musiałam umrzeć" od poniedziałku gości w Polsce. W „Pytaniu na śniadanie" opowiadała o szkoleniach muzułmańskich terrorystek-samobójczyń i tłumaczyła, dlaczego młode muzułmańskie kobiety chcą ginąć w zamachach.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Rewelacyjna opowieść o życiu muzułmańskiej kobiety
15 11
Ci, którzy nie chcą wierzyć mediom, powinni uwierzyć Achmedowej. Autorka na własne oczy widziała atak sił specjalnych na kryjówkę muzułmańskich ekstremistów i postanowiła ubrać to w słowa i napisać o tym powieść. Idziemy śladami Chadidży, która rozpoczyna swoją historię w wieku 12 lat i opowiada nam o życiu muzułmańskiej dziewczynki, a potem młodej kobiety.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.