Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Przeznaczenie, traf, przypadek

Jacek Cygan

Przeznaczenie, traf, przypadek

JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inną literacką formą.

Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków?

Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.


"Wdzięk to pierwsza z zalet znakomitych opowiadań Jacka Cygana. Nie potrafiłem oprzeć się uczuciu zazdrości, gdy poznawałem te krótkie, mistrzowsko opowiedziane historie z czytelnymi metaforami, puentami na swoich miejscach, przykuwającymi uwagę bohaterami i umiejętnością syntezy, której jak podejrzewam, uczy poezja. Bo Jacek Cygan jest poetą, który tym razem inną ścieżką podąża ku najszlachetniejszej literackiej dystynkcji – wzruszeniu".

Eustachy Rylski


„Nieczęsto się zdarza, że Autor tylu znanych, co więcej, tak znaczących tekstów muzycznych szuka dla siebie miejsca w literaturze i zwraca się ku prozie. Pisząc niewielkie opowiadania ukazuje nam świat szczególny, tak różny od tego, którym żyją jego wielbiciele.
Poruszyła mnie głęboko ta potrzeba i skłoniła do przeczytania tych poruszających tekstów, z których niejeden mnie, staremu reżyserowi rysuje się, jak scenariusz przyszłego filmu. Przeznaczenie, traf, przypadek?...”

Andrzej Wajda

Oprawa twarda

Format: 135x210mm

Liczba stron: 256

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-02-15

ISBN: 978-83-240-3589-2

Przeczytaj także

Magia życia wykrzywia nasze losy
Przeczytajcie rozmowę z Jackiem Cyganem, niezrównanym poetą polskiej piosenki oraz autorem zbioru opowiadań „Przeznaczenie, traf, przypadek"
>>> czytaj więcej
Ruszają Targi Książki w Krakowie!
27 października ruszają 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie! Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie będziecie mogli obejrzeć i kupić nowości i bestsellery Znaku oraz spotkać się z pisarzami i zdobyć ich autograf!
>>> czytaj więcej
Jacek Cygan spotka się z czytelnikami w Łodzi
W środę 9 marca zapraszamy do Łodzi na spotkanie z Jackiem Cyganem i rozmowę o jego książce „Przeznaczenie, traf, przypadek". Spotkanie odbędzie się w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi (plac Zwycięstwa 1) o godz. 18. Zapraszamy.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Jackiem Cyganem w Krakowie
W środę 2 marca zapraszamy do krakowskiej księgarni Matras przy Rynku Głównym 23 na spotkanie z Jackiem Cyganem, autorem opowiadań "Przeznaczenie, traf, przypadek", które ukazały się ostatnio nakładem Wydawnictwa Znak.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Czytelnicza uczta
0 1
Jest to zbiór 26 opowiadań o ludziach. Zgodnie z tytułem są to różne historie, które łączy pytanie o to, czy w różnych przypadkach z życia ludzi, kieruje przeznaczenie, traf czy przypadek. Można powiedzieć, że bohaterem opowiadań jest everyman. Ale zarazem bohaterami są różni ludzie, bogaci lub biedni, ci, którym się udało, albo ci, którzy ponieśli życiową klęskę.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.